Panické nakupovanie a karanténa môžu viesť k zvýšeniu cien potravín
Karantény a paniky v dôsledku pandémie koronavírusu by mohli naštartovať svetovú infláciu potravín napriek tomu, že v kľúčových exportných krajinách existuje dostatok zásob zŕn a olejnatých semien, uviedol hlavný ekonóm FAO a poľnohospodárski analytici.
Najbohatšie krajiny sveta naliali bezprecedentné množstvo peňazí do globálnej ekonomiky, keďže počet prípadov koronavírusu sa začal zvyšovať po celej Európe a Spojených štátoch. Napriek tomu počet úmrtí v Taliansku prevýšil počet úmrtí v pevninskej Číne, v štáte kde vírus vznikol, píše
in.reuters.com "Všetko, čo potrebujete, je panický nákup veľkých importérov, ako sú mlynári alebo vlády, aby vytvorili krízu," uviedol Abdolreza Abbassian, hlavný ekonóm Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). „Nejde o problém s dodávkami, ale o zmenu správania v oblasti potravinovej bezpečnosti,“ povedal telefonicky spoločnosti Reuters z Ríma, ústredia FAO. „Čo ak si hromadní kupujúci myslia, že nemôžu dostať zásielky pšenice alebo ryže v máji alebo júni? To by mohlo viesť ku globálnej kríze v zásobovaní potravinami. “
Spotrebitelia z celého sveta od Singapuru po Spojené štáty americké sa v posledných týždňoch nahrnuli do supermarketov aby sa zásobili všetkým od ryžových a ručných dezinfekčných prostriedkov po toaletný papier.
Biznis na prvom mieste. Vyrobili lacné ventily, zachránili 10 pacientov a teraz im hrozí žaloba
Dvojica talianov sa rozhodla zachraňovať životy pacientov s COVID-19 po svojom. Pomocou 3D tlačiarne vyrobili náhradné ventily do pľúcnych ventilátorov no ich oficiálny výrobca im pohrozil žalobou.
Čítať ďalej
21 | 03 | 2020
|
Jaroslav Fabok
Globálna referenčná hodnota "futures" na pšenicu v Chicagu tento týždeň vzrástla o viac ako 6%, čo je najväčší týždenný zisk za deväť mesiacov, zatiaľ čo ceny ryže v Thajsku, 2. najväčšom vývozcovi obilia na svete, od augusta 2013 stúpali na najvyššiu úroveň.
Francúzsky obilný priemysel sa snaží nájsť dostatok kamiónov a zamestnancov, aby udržali továrne a prístavy v prevádzke, pretože panický nákup cestovín a múky sa zhoduje s prudkým nárastom vývozu pšenice.
Obmedzenia uložené niektorými krajinami Európskej únie na ich hraniciach s inými členskými štátmi v reakcii na pandémiu tiež narúšajú dodávky potravín, uviedli predstavitelia odvetvia a poľnohospodári.
Podľa odhadov ministerstva poľnohospodárstva USA (USDA) sa očakáva, že globálne zásoby pšenice sa na konci hospodárskeho roku v júni zvýšia na 287,14 milióna ton, z 277,57 milióna ton. Svetové zásoby ryže sa odhadujú na 182,3 milióna ton v porovnaní so 175,3 milióna ton pred rokom.
Jedlo na správnom mieste
Logistika bude pravdepodobne hlavným globálnym problémom, uviedli analytici. "V Spojených štátoch je asi 140 miliónov ton kukurice, ktorá sa používa v etanole, a niekoľko ton z nich sa môže používať na výrobu potravín, pretože nebude potrebná na výrobu paliva," uviedol Ole Houe, riaditeľ poradenských služieb IKON Commodities. „Ide o to, aby ste mali jedlo v správny čas na správnom mieste.“
Krajiny vyvážajúce ropu na Blízkom východe, ktoré sú tiež čistými dovozcami obilia, pravdepodobne pocítia viac finančných problémov, keďže ropa pravdepodobne stratí tento rok viac ako 60% svojej hodnoty. „Schopnosť čistých vývozcov ropy nakupovať obilie klesla vzhľadom na pokles cien ropy a oslabenie mien,“ uviedol Abbassian z FAO. „Bude ... menšia kapacita na prijímanie politických opatrení na podporu ekonomík.“
Riziko druhej vlny Covid-19 v Číne
Imperial College London varuje: Zostáva zistiť, či z dlhodobého hľadiska a bez očkovania je „potlačenie vírusu možné“
Čítať ďalej
19 | 03 | 2020
|
Mário Martinka