Pápež: „Prosil som Pána, aby zastavil epidémiu"
20 | 03 | 2020 I Slávka Cigáňová

Svätý otec bol minulú nedeľu na púti. Šiel k milostivej ikone Bohorodičky a Kristovmu krížu, symbolom záchrany Ríma od epidémií. Informoval o tom web vaticannews.va.


„Prosil som Pána, aby zastavil epidémiu: Pane, zastav ju svojou rukou. Za toto som sa modlil,“ vysvetlil vatikanistovi Paolovi Rodarimu, za čo sa modlil v nedeľu 15. marca v Bazilike Santa Maria Maggiore a v kostole San Marcello al Corso.


„Všetci sú Božími deťmi, na ktoré on hľadí. Aj ten, kto sa ešte nestretol s Bohom, kto nemá dar viery, môže [k nemu] nájsť cestu v tých dobrých veciach, v ktoré verí: môže nájsť silu v láske k vlastným deťom, k rodine, k bratom. Niekto môže povedať: Nemôžem sa modliť, pretože neverím. Ale zároveň predsa len môže veriť v lásku tých, ktorých má okolo seba, a tam nachádzať nádej,“ citoval pápeža taliansky denník La Repubblica vo svojom vydaní z 18. marca.





Podľa pápeža Františka musíme znovu nájsť konkrétnosť maličkostí, malých pozorností voči tým, ktorí sú nám nablízku, príbuzným, priateľom. "Porozumieť, že v maličkostiach je náš poklad. Sú to nepatrné gestá, ktorá sa niekedy strácajú v anonymite každodennosti, gestá nežnosti, náklonnosti, súcitu, ktoré sú napriek tomu dôležité, významné. Napríklad teplé jedlo, pohladenie, objatie, telefonát... Sú to rodinné prejavy pozornosti v drobnostiach každého dňa, ktoré prisviedčajú, že život má zmysel a že je medzi nami spoločenstvo a komunikujeme medzi sebou.“

AKTUALIZOVANÉ: Európske akciové trhy prudko vzrástli
Európske akciové trhy v piatok prudko vzrástli, pričom centrálne banky prijímajú nové menové a fiškálne opatrenia na riešenie hospodárskeho poklesu v dôsledku prepuknutia krízy Covid-19. Informuje portál RT. Čítať ďalej
20 | 03 | 2020 | Marek Molnár


Svätý otec zdôraznil, že neraz žijeme vo vzájomnej komunikácii, ktorá je iba virtuálna. Naopak, mali by sme podľa neho objaviť novú blízkosť. "Konkrétny vzťah vytváraný pozornosťou a trpezlivosťou. Často rodiny doma spolu jedia vo veľkom tichu, ktoré však nie je dané vzájomným počúvaním sa, ale skutočnosťou, že rodičia pozerajú pri jedení televíziu a deti visia na mobile. Vyzerajú ako dajakí mnísi izolovaní jeden od druhého. Tu nie je komunikácia; naopak počúvať sa je dôležité, pretože takto porozumieme potrebám toho druhého, jeho núdzam, námahám, prianiam. Je to jazyk tvorený konkrétnymi gestami, ktorý si treba uchrániť. Povedal by som, že bolesť týchto dní by nás mala otvárať tejto konkrétnosti.“

Taliansko je krajinou Európy, kde sa pandémia koronavírusu rozvinula najvýraznejšie. Počtom obetí Taliani vo štvrtok 19.3.2020 predbehli Čínu. Krajina, ktorá má 60 miliónov obyvateľov, eviduje 3 405 úmrtí, čiže o približne 150 viac ako Čína s vyše dvadsaťnásobne väčšou populáciou. Médiá priniesli vtedy informáciu, že Taliansko dosiahlo smutný medzník v rovnaký deň, keď čínske mesto Wu-chan, v ktorom sa koronavírus pred tromi mesiacmi objavil, prvýkrát nezaznamenalo nijaké nové infekcie.

Čína manipuluje s počtami nakazených, tvrdí lekár z Wu-chanu
Počet pacientov s novým koronavírusom v meste Wu-chan, ohnisku nákazy v Číne, zmanipulovali počas minulotýždňovej návštevy prezidenta Si Ťin-pchinga, povedal vo štvrtok miestny lekár pre japonskú tlačovú agentúru Kjódó. Čítať ďalej
20 | 03 | 2020 | Imrich Kovačič / TASR