Na ustanovujúcej schôdzi pléna zložia novozvolení poslanci sľub. Bude sa taktiež voliť vedenie parlamentu a členovia výborov
Na ustanovujúcej schôdzi Národnej rady SR (NR SR) budú novozvolení poslanci skladať ústavou predpísaný sľub do rúk končiaceho predsedu NR SR Andreja Danka (SNS), čím sa formálne ujmú mandátov.
Plénum si tiež zvolí vedenie parlamentu a výborov, do ktorých rozdelí jednotlivých poslancov. Ustanovujúcu schôdzu NR SR zvoláva prezident Slovenskej republiky tak, aby sa uskutočnila do 30 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov parlamentných volieb.
Vyplýva to zo zákona Národnej rady Slovenskej republiky o rokovacom poriadku NR SR. Ak prezident túto schôdzu nezvolá, parlament sa zíde na tridsiaty deň po vyhlásení výsledkov volieb. Parlamentné voľby sa na Slovensku konali v sobotu 29. februára, výsledky boli známe v nedeľu 1. marca. Ustanovujúca schôdza by sa teda mala uskutočniť najneskôr 31. marca.
Poslanec skladá na ustanovujúcej schôdzi parlamentu sľub tak, že po verejnom prečítaní textu sľubu položí pravú ruku na ústavu, povie slovo „sľubujem“ a podá ruku doterajšiemu predsedovi národnej rady. Poslanec svojím podpisom potvrdí zloženie sľubu, následne sa oficiálne ujíma svojej funkcie a začína vykonávať svoj mandát.
Pellegrini dnes zvolal mimoriadnu vládu
15 | 03 | 2020
|
Imrich Kovačič / TASR
Ďalšou povinnosťou národnej rady je schválenie volebného poriadku, v ktorom sa upravia podrobnosti o hlasovaní a o voľbách na ustanovujúcej schôdzi. Tento volebný poriadok sa uplatní aj počas celého volebného obdobia.
V najvyššom zákonodarnom orgáne Slovenskej republiky sa okrem funkcie predsedu parlamentu volia aj jeho štyria podpredsedovia, pričom ako býva zvykom, jeden post podpredsedu prináleží opozícii.
Šéfa zákonodarného orgánu volia poslanci v tajnom hlasovaní a musí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých poslancov. Do zvolenia nového predsedu parlamentu riadi schôdzu doterajší predseda NR SR. V pléne sa vytvoria aj poslanecké kluby jednotlivých politických strán a taktiež sa obsadia funkcie predsedov a členov parlamentných výborov.
AKTUALIZOVANÉ: Jankovská ide do väzby spolu s Cvikovou, Molnárom, Palášthyhom a Mojtom
-Aktualizované 14.03.202O o 21:50.
Sudcovia Monika J., Denisa C., Eugen P., Richard M. a advokát Miroslav M. idú do väzby. Všetci budú stíhaní väzobne pre možné ovplyvňovanie svedkov a Miroslav M., Eugen P. a Richard M. aj pre možné pokračovanie v...
Čítať ďalej
Po úvodnom zasadnutí parlamentu podá končiaca vláda do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej demisiu. Tá vzápätí vymenuje novú vládu na čele s lídrom hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igorom Matovičom. Nový kabinet potom musí do 30 dní predstúpiť pred parlament s programovým vyhlásením a získať dôveru nadpolovičnej väčšiny snemovne.
Na základe výsledkov parlamentných volieb z 29. februára sa do NR SR dostalo celkovo šesť politických strán a hnutí. Líder víťazného hnutia OĽaNO Igor Matovič dostal 4. marca od prezidentky poverenie na zostavenie vlády. V piatok sa Matovič definitívne dohodol s hnutím Sme rodina a stranami Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí.
Predpoveď počasia na nedeľu 15. marca
Predpoveď počasia pre SR na 15.3.2020: Slnečno, ojedinele hmla. Teploty 7 až 12 stupňov Celzia.
Čítať ďalej
V parlamente tak bude budúca štvorkoalícia disponovať ústavnou väčšinou - 95 poslaneckými mandátmi. Strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) budú v pléne pôsobiť v role opozície.
Termín ustanovujúcej schôdze parlamentu zatiaľ prezidentka neurčila. Môže ho ovplyvniť aj vývoj situácie okolo koronavírusu. Budova NR SR je navyše aktuálne v núdzovom režime. Vstup je povolený len oprávneným osobám, zamestnancom NR SR a poslancom zákonodarného orgánu.
Musíte zostať v domácej karanténe? Toto treba dodržiavať
Počas domácej karantény sú ľudia povinní sledovať svoj zdravotný stav, náhly nástup aspoň jedného z príznakov, akými sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť.
Čítať ďalej
15 | 03 | 2020
|
Gabriel Matta / TASR