Vedci sú na stope mimozemšťanom. Našli prvú bielkovinu mimo Zeme
Stopy bielkoviny, ktorá evidentne nie je pozemského pôvodu, boli objavené vo vzorke meteoritu.
Správu zverejnil portál
idnes.cz s odvolaním sa na analýzu skupiny
vedcovMalcolm. W. McGeoch, Sergei Dikler, Julie E. M. McGeoch (Cornellova univerzita v USA). Skúmali vzorku z meteoritu Acfer 086, ktorý sa našiel v Alžírsku v roku 1990.
Autori v žiadnom prípade netvrdia, že by išlo o priamy dôkaz mimozemského života. Faktom ale je, že bielkoviny sú považované za základný stavebný materiál pre vznik života. Odhaduje sa, že prvé z nich mohli vzniknúť aj inde ako v živých bunkách. Medziplanetárny priestor tak možno považovať za vhodnú oblasť pre vytvorenie súčastí, z ktorých je pozemský život postavený.
"Dôležité stavebné bloky života mohli vzniknúť mimo Zeme. Možno v oblaku, z ktorého vznikla naša sústava, môžu vznikať zložité zlúčeniny. Zárodky života - alebo dokonca už život - sa potom na Zem a ďalšie planéty mohli dostať s dopadajúcim materiálom," myslia si vedci. Z ich práce sa zdá, že pôvod objaveného materiálu je naozaj mimozemský. Obsahuje totiž príliš veľa vodíka, presnejšie jeho izotopu známeho ako deutérium, čo by na Zemi nebolo reálne.
Odborníci sa budú teraz usilovať o potvrdenie týchto výsledkov v nejakom inom laboratóriu. V súčasnej dobe je už známe, že v medziplanetárnom priestore sa vytvárajú niektoré materiály potrebné na vznik života podobného tomu na Zemi, napríklad niektoré uhľovodíky, aminokyseliny či cukry.
Vedci žiadajú viac peňazí na hľadanie mimozemšťanov
Pátrať po živote vo vesmíre sa oplatí a treba na to viac peňazí.
Čítať ďalej
20 | 02 | 2020
|
Slávka Cigáňová