Minimálny dôchodok mal byť 360 eur, koalícia to chce ešte prehodnotiť
Viaceré politické strany ešte pred parlamentnými voľbami avizovali, že sa podmienky nároku na minimálny dôchodok po voľbách zrejme sprísnia.
Základná suma minimálnej penzie pri získaní 30 rokov dôchodkového poistenia sa má od začiatku budúceho roka zvýšiť o 26,10 eura na 360,40 eura. Ide o 33 % z priemernej hrubej mzdy na Slovensku za rok 2019, ktorú minulý týždeň v piatok zverejnil Štatistický úrad SR.
Základná minimálna penzia by tak za dva roky stúpla o 81,50 eura, keďže vlani dosahovala 278,90 eura. Naviazanie minimálnych dôchodkov na priemernú mzdu na Slovensku namiesto ich viazania na životné minimum v parlamente v októbri minulého roka presadila Slovenská národná strana na čele s jej predsedom Andrejom Dankom.
Zruší Mihál 13. dôchodky?
Vyzerá to tak, že na poste štátneho tajomníka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny by sa pod J. Mihálom mohol objaviť pokojne aj šéf strany Spolu Miroslav Beblavý.
Čítať ďalej
09 | 03 | 2020
|
Peter Haluza
Nie je pritom isté, či základný minimálny dôchodok od začiatku budúceho roka naozaj stúpne o 26,10 eura. Viaceré politické strany ešte pred parlamentnými voľbami avizovali, že sa podmienky nároku na minimálny dôchodok po voľbách zrejme sprísnia.
Výhrady Za ľudí
Formujúca sa nová vládna koalícia tak môže nastavenie minimálnych dôchodkov od začiatku budúceho roka zmeniť. Výhrady k novému nastaveniu minimálnych dôchodkov mala strana Za ľudí.
"Vnímame, ako negatívne reagujú mnohí dôchodcovia na to, že na zvýšené minimálne dôchodky majú po novom nárok aj tí, ktorí neodvádzali štátu na odvodoch takmer nič," povedala pre agentúru SITA expertka strany Za ľudí na sociálnu politiku Vladimíra Marcinková.
Človek, ktorý pracoval po celý život za nízku mzdu, by mal mať podľa nej nárok na vyšší dôchodok ako niekto, kto pracoval na len štvrtinový úväzok alebo niekto, kto dlhodobo obchádzal platenie sociálnych odvodov.
Potvrdené: Koalícia s Kiskom už nepočíta
Šéf OĽaNO už od piatka rokuje o detailoch zloženia vlády s podpredsedníčkou strany Za ľudí Veronikou Remišovou.
Čítať ďalej
09 | 03 | 2020
|
Peter Haluza
"Nie je správne, ak sú minimálne dôchodky zvyšované podľa rastu priemerných miezd a ostatné dôchodky podľa inflácie. Ak by to tak zostalo, tak postupne by takmer každý dôchodca poberal minimálny dôchodok," dodala Marcinková.
OĽaNO chce diskusiu
Aj hnutie OĽANO sa ešte pred voľbami vyjadrilo, že chce otvoriť diskusiu o nastavení minimálnych dôchodkov.
"Je dôležité, aby boli poistenci motivovaní platiť odvody, inak sa dôchodkový systém môže o niekoľko rokov úplne zrútiť," uviedol pre agentúru SITA expert hnutia OĽaNO pre oblasť rodinnej politiky, podnikania a ekonomiky Peter Kremský.
SaS chce zmeny
Nové nastavenie minimálnych penzií žiadala prehodnotiť aj strana SaS. "Zároveň plánujeme z nároku na minimálny dôchodok vyňať roky evidencie na úrade práce," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa liberálov Katarína Svrčeková.
Miernejšie podmienky pri priznávaní minimálnych dôchodkov začiatkom decembra minulého roka pri ich schvaľovaní v parlamente ostro kritizoval poslanec NR SR Jozef Mihál, ktorý sa vrátil do strany SaS.
Upozornil na to, že po tomto kroku bude polovica občanov Slovenska dostávať dôchodok v rovnakej výške bez ohľadu na to, aké sociálne odvody platili.
"Úplne vypustiť podmienku kvalifikovaných rokov je nezodpovedné," zdôraznil. Po schválení tohto návrhu vláda podľa Mihála nechá penzijný systém otočený na hlavu a urobí dieru do dôchodkového systému.
Platí zákaz hromadných podujatí, ľudia vracajúci sa zo 4 krajín budú v karanténe
Ľudia, ktorí sa vracajú z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu na Slovensko, budú pre šírenie nového koronavírusu povinne v domácej izolácii.
Čítať ďalej
Ako sa vypočítavajú dôchodky
Od začiatku tohto roka sú minimálne dôchodky vyššie a dostupnejšie oveľa väčšiemu počtu penzistov. Minimálne penzie sa totiž namiesto životného minima naviazali na priemernú mzdu na Slovensku. Základná minimálna penzia po získaní 30 rokov dôchodkového poistenia od začiatku januára dosahuje 33 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.
V tomto roku tak minimálny dôchodok pri 30 rokoch poistenia predstavuje 334,30 eura, čo je oproti vlaňajšku nárast o 55,40 eura. Pri získaní viac ako 30 rokov a menej ako 40 rokov dôchodkového poistenia sa základný minimálny dôchodok zvyšuje za každý rok o 2 % zo sumy životného minima a pri 40 a viac rokoch dôchodkového poistenia za každý rok o 3 % zo sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu.
Pri 40 rokoch penzijného poistenia tak minimálny dôchodok dosahuje 378,50 eura a pri 45 rokoch poistenia 410 eur. Kým vlani dostávalo minimálny dôchodok približne 51-tisíc penzistov, v tomto roku ich počet podľa Sociálnej poisťovne stúpol na 176-tisíc.
Prerozdelenie ministerstiev v budúcej vláde je takmer dohodnuté, tvrdí Matovič
Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý je poverený zostavením novej vlády, tvrdí, že s potenciálnymi partnermi sú už viac-menej dohodnutí na zložení novej vlády. O jednotlivých menách na konkrétnych postoch zatiaľ informovať...
Čítať ďalej
Aspoň 30 rokov dôchodkového poistenia
Sociálna poisťovňa po novom prizná minimálny dôchodok všetkým penzistom, ktorí získali aspoň 30 rokov dôchodkového poistenia bez ohľadu na to, z akého príjmu v daných rokoch platili sociálne odvody. Zo zákona sa totiž odstránila podmienka tzv. kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia.
Po 1. januári 1993 sú to len tie roky, v ktorých ročný hrubý príjem žiadateľa o dôchodok bol najmenej 24,1 % z ročnej priemernej mzdy na Slovensku v danom roku. Napríklad v roku 2018 by podmienku kvalifikovaného roku splnil ten, kto by celý rok v hrubom zarábal aspoň 244 eur mesačne.
Zrušenie podmienky získania kvalifikovaného roku poistenia teda znamená, že už nie je potrebné za rok 2018 zarobiť v hrubom aspoň 244 eur mesačne. Tento krok mal Sociálnej poisťovni umožniť skoršie a jednoduchšie priznanie minimálnej penzie, keďže poisťovňa nemusela testovať predošlý príjem penzistu.