Írski výskumníci zo spoločnosti MBio sa snažia vypestovať huby, ktoré by boli ešte bohatšie na živiny a v zime by sa stali zásobárňou vitamínu D.
Jeden z najväčších pestovateľov húb na svete je z írskeho grófstva Monaghan v provincii Ulster. Jeho partner spoločnosť BioRescue má vlastné laboratóriá. V nich 40 vedcov skúša zloženie ideálneho kompostu na pestovanie. Ide o súčasť dôsledného výskumu húb. Írski vedci sú presvedčení, že huby sa môžu stať veľmi cenenou potravinou.
„Považujeme svet húb za samostatnú organickú skupinu medzi rastlinami a zvieratami,“ uviedol Peter Corcoran, riaditeľ spoločnosti MBio. Huby sú pre človeka veľmi užitočné. Sú zdravé, majú málo tuku, ale veľa vlákniny a bielkovín. Sú bohaté na dôležité živiny. Na vitamíny a minerály,“ vysvetlila biologička Jude Wilson z MBio.
Podobne ako paprade, tiež huby sú považované za najstarších obyvateľov Zeme. Prežili dokonca i dinosaurov. „Rovnako ako ľudská pokožka, aj huby tvoria vitamín D, keď sú vystavené svetlu. Tento proces je takmer taký ako u ľudí. Huby sú tak rastlinným zdrojom vitamínu D. Vo svete v súčasnosti sledujeme jeho značný nedostatok,“ spresnil Peter Corcoran. V zime pri sezónnom nedostatku vitamínu D môžu byť huby, ktoré boli vystavené svetlu, náhradným zdrojom vitamínu D.
Podľa Jude Wilson je možné zvyšovať výživovú hodnotu húb úpravou kompostu, v ktorom sa pestujú. „Už vieme, aké konkrétne chemické procesy v komposte ovplyvňujú kvalitu a výživovú hodnotu húb. Preto môžeme urobiť cielené úpravy zloženia kompostu. Tak vieme pestovať také huby, ktoré sú oveľa bohatšie na živiny,“ povedala biologička.