Viac ako 500 000 ľudí vysídlených na severozápade Sýrie, násilie sa stupňuje
Severozápad Sýrie je svedkom jednej z najväčších vln vysídlenia, ktoré krajina zažila v tejto deväťročnej vojne. Vládna ofenzíva prinútila v posledných dvoch mesiacoch viac ako 500 000 ľudí k presťahovaniu sa ďalej na sever. V posledných týždňoch provládne sily podporované Ruskom vyeskalovali svoje vojenské operácie v bašte rebelov v Sýrii, v regióne Idlib. Operácie oslobodzujú skupinu dedín a niektoré veľké mestá vrátane strategického Maaretu al-Numan, píše middleeasteye.net
„
Od 1. decembra bolo z ich domovov vysídlených okolo 520 000 ľudí, z ktorých veľká väčšina - 80 percent - sú ženy a deti“ uviedol David Swanson, hovorca Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí.
Celé mestá boli vyprázdnené brutálnymi pozemnými ofenzívnymi a intenzívnymi leteckými útokmi. Také obrovské množstvo ľudí utieklo k tureckej hranici, že niektoré médiá nazývajú toto obdobie najväčším exodusom od začiatku vojny v roku 2011. Od začiatku vojny sa presídlila viac ako polovica predvojnovej populácie, čo je približne 20 miliónov obyvateľov. „
Toto posledné vysídlenie znásobuje už tak hroznú humanitárnu situáciu keďže od konca apríla do konca augusta bolo vysídlených viac ako 400 000 ľudí, mnohí z nich viackrát,“ povedal Swanson.
Najnovšia vlna vysídlenia smerom k pohraničnej oblasti vytvára ďalší tlak na Turecko, ktoré je odhodlané zabrániť ďalšiemu hromadnému prílevu ľudí zasiahnutými vojnou, keďže už dnes v ňom žije viac ako tri milióny sýrskych utečencov.
Pohyb na sever prichádza uprostred drsnej zimy pričom severné horské oblasti Sýrie čelia teplotám pod nulou. Šéf OSN Antonio Guterres v sobotu vyzval všetky strany, aby zastavili násilie a umožnili príchod potrebnej humanitárnej pomoci. Svetová zdravotnícka organizácia v pondelok varovala, že nepriaznivé podmienky v regióne Idlib môžu viesť k prepuknutiu chorôb.
Situácia „
charakterizovaná nedostatočnou možnosťou liečby, nedostatočnou hygienou, chaosom a hromadným vysídľovaním - predstavuje významné riziko prepuknutia osýpok, hnačkových chorôb ako aj ďalších chorôb,“ uviedol regionálny riaditeľ pre núdzové situácie Rick Brennan.