Podľa čínskych vedcov robia ľudia nezmyselné veci preto, že sa riadia jedným zo základných princípov kvantovej mechaniky.
Ako uviedol portál Life.ru, výskumníci Čínskej univerzity vedy a techniky prišli na to, prečo ľudia robia hlúpe veci. Ich výsledky zverejnil Nature Human Behavior.
Podľa vedcov pri „páchaní“ nesprávnych činov človek zohľadňuje zásadu neistoty. Ide o jeden zo základných pilierov kvantovej teórie. Vychádzali z toho, že nemožno merať s rovnakou presnosťou rýchlosť i polohu častice naraz. Čím presnejšie totiž určíme, kde častica je, tým je menej presné stanovenie jej rýchlosti. A naopak.
Vďaka tomu vždy existuje určitá pravdepodobnosť zdanlivo nemožných vecí. Napríklad, že sa objaví častica akoby z ničoho nič. Akoby z neviditeľného tunela. V praxi to znamená, že hoci sú všetky dostupné argumenty proti rozhodnutiu, existuje stále zanedbateľná možnosť, že všetko dobre dopadne. Ide totiž o rozhodnutie iracionálne, spôsobené práve týmto javom, ale bežne sa s ním stretávame v kontakte s „hlupákmi“, ktorí stále dúfajú. Dá sa to porovnať aj so známym ruským postojom „možno“.
Autori štúdie analyzovali fungovanie systému strojového učenia zvaného „posilňovacie učenie“. Jeho podstata spočíva v tom, že neurónová sieť dostáva spätnú väzbu od okolitého prostredia. V závislosti od zvolených krokov dostáva zodpovedajúce odmeny alebo tresty. Podľa podobného princípu sa učia i deti. Výskumníci napokon usúdili, že hlúpe činy sú výsledkom nádeje na úspech bez ohľadu na veľkú pravdepodobnosť nepriaznivých následkov.