Povrch Slnka v doteraz nevídanom predstavení
31 | 01 | 2020 I Natália Sollárová

Najväčší solárny teleskop na svete na Havaji priniesol nové zábery štruktúry povrchu Slnka s detailmi ako nikdy predtým.


Zariadenie na pozorovanie Slnka pod názvom Daniel K. Inouye Solar Telescope (DKIST) zachytilo štruktúry podobné bunkám veľké asi 30 kilometrov. To je nevšedné, keď si uvedomíme, že hviezda našej slnečnej sústavy má priemer približne 1,4 milióna kilometrov a od Zeme je vzdialená viac ako 149 miliónov kilometrov.

Bunkové štruktúry“ sú masy horúceho plynu alebo plazmy. Svetlé oblasti v strede sú miesto, kde tento slnečný materiál stúpa, na ich tmavých okrajoch zas klesá a ochladzuje sa.

Teleskop je jedným z najnovších i najsilnejších zariadení svojho druhu. Disponuje 4-metrovým hlavným zrkadlom, ktoré patrí medzi najväčšie na svete. Nachádza sa na vrchole Haleakaly, 3-tisíc metrov vysokej sopky na havajskom ostrove Maui. Podľa vulkánu je pomenované aj observatórium, ktoré slúži na štúdium fungovania Slnka.

Cieľom vedcov je získať nové informácie o jeho dynamickom správaní v nádeji, že budú môcť lepšie predpovedať jeho energetické výbuchy – označované ako „vesmírne počasie“.

Je známe, že obrovské emisie nabitých častíc a strhávaných magnetických polí poškodzujú satelity na Zemi, škodia astronautom, zhoršujú rádiokomunikáciu a dokonca môžu pôsobiť na elektrické siete.

„Na Zemi vieme predpovedať, či bude pršať kdekoľvek na svete celkom presne, vesmírne počasie tam ešte nie je,“ povedal Matt Mountain, prezident Asociácie univerzít pre výskum v oblasti astronómie, ktorá DKIST riadi.

„Naše predpovede sú za zemským počasím o 50 rokov pozadu, ak  nie viac. Potrebujeme pochopiť základnú fyziku vesmírneho počasia a to začína na Slnku, ktoré bude Inouye solárny teleskop študovať v najbližších desaťročiach.“

DKIST je vynikajúcim doplnkom k vesmírnemu observatóriu Solar Orbiter (SolO), ktoré bude spustené budúci týždeň na Floride.