„Dohoda storočia“: Čo je súčasťou mierového plánu Trumpa pre Izrael a Palestínu
29 | 01 | 2020 I Dominik Simon

Návrh mierovej zmlúvy na Blízkom východe, ktorý odhalil prezident USA Donald Trump, predpokladá podmienky, za ktorých by mohol byť Palestínsky štát uznaný. Dokument má 180-strán a podľa prezidenta Trumpa ma ísť o "dohodu storočia". Informuje RT.


„Vízia pre mier, prosperitu a jasnejšiu budúcnosť“ sa od začiatku prezentuje ako „najlepší, najrealistickejší a najdosiahnuťeľnejší výsledok pre strany“. Uvádza sa v ňom, že približne 700 rezolúcií Valného zhromaždenia OSN a 100 rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN neprinieslo mier, zatiaľ čo v dohodách z Osla z roku 1993 zostalo príliš veľa nevyriešených kľúčových otázok, medzi ktoré patria okrem iného hranice, bezpečnosť, utečenci a Jeruzalem. “Trumpova vízia sa venuje všetkým týmto problémom - väčšinou sa priklania na stranu Izraelu.

Security


„Realistické riešenie by Palestínčanom poskytlo všetku moc aby mali vlastnú vládu, nie však právomoci ohrozovať Izrael,“ hovorí vízia na samom začiatku. Preto by akýkoľvek palestínsky štát musel byť úplne demilitarizovaný.

Palestína by bez súhlasu Izraela nemala žiadne právo „rozvíjať vojenské alebo polovojenské programy“. Bolo by tiež vylúčené akékoľvek bezpečnostné alebo diplomatické dojednanie s inými krajinami bez súhlasu Izraela.

Izrael by si zachoval právo „demontovať a zničiť všetky zariadenia v palestínskom štáte, ktoré sa používajú na výrobu zakázaných zbraní alebo na iné ofenzívne účely“, a udržiavať kontrolu nad „všetkými medzinárodnými prechodmi do štátu Palestína“.

Palestínska samospráva by tiež ako podmienku na uznanie musela zastaviť všetky prebiehajúce alebo plánované právne kroky proti Izraelu, USA a ich občanom pred Medzinárodným trestným súdom, Medzinárodným súdnym dvorom a všetkými ostatnými súdmi.

Hranice


Na strane 45 vízia uvádza „koncepčnú mapu“, ktorá je základom pre rokovania zamerané na „ducha“ rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 242, ktorá sa zaoberá palestínskymi územiami, ktoré predtým držali Egypt a Jordánsko, ale ktoré Izrael prevzal počas vojny v roku 1967 - konkrétne Západný breh Jordánu a pásmo Gazy.

Mapa odzrkadľuje názor USA, že Izrael nie je právne zaviazaný poskytnúť Palestínčanom 100 percent územia ktorým disponovalo pred rokom 1967, ale niečo „primerane porovnateľnej veľkosti.“ Ukazuje palestínsky štát, ktorý je takmer úplne obkľúčený Izraelom na riešenie „bezpečnostných požiadaviek". Ako je uvedené vyššie, Izrael si udržiava kontrolu nad palestínskymi hranicami.



Ako je znázornené, mapa „sa vyhýba núteným presunom obyvateľstva buď Arabov, alebo Židov“, často vytváraním enkláv v rámci enkláv, ktoré sú k zvyšku pripojené príchodovými cestami, tunelmi alebo nadjazdmi. Predpokladá „vysokorýchlostné dopravné spojenia“ pre Palestínčanov, nie je však jasné, čo by to mohlo znamenať, keďže v USA v súčasnosti takáto infraštruktúra neexistuje.

Izrael už vyhlásil, že by v zásade hneď anektoval pruh pozdĺž jordánskych hraníc a ďalších oblastí, ktoré sú mu priradené mapou, zatiaľ čo pozastaví všetku činnosť v oblasti osídlenia určených Palestínou na štyri roky, aby Palestínčanom poskytol čas na výber.

Jeruzalem


Jeruzalem, ktorý sa rozdelil medzi Izraelom a Jordánskom v roku 1949, je od roku 1967 úplne pod izraelskou kontrolou. Izrael oficiálne anektoval celé mesto - nárok bol uznaný Trumpom v decembri 2017, ale nie organizáciou OSN.

Vízia zaobchádza s Jeruzalemom ako s izraelským hlavným mestom - aj keď so slobodou prístupu na svoje sväté miesta pre všetky náboženské komuniti - a navrhuje, aby hlavné mesto Palestíny bolo „v časti východného Jeruzalema, ktorá sa nachádza vo všetkých oblastiach východne a severne od existujúcej bezpečnostnej bariéry, vrátane Kafr Aqab, východnej časti Šuafatu a Abú Dis, a mohlo by sa nazývať Al Quds “alebo akokoľvek inak podľa želania palestínskeho štátu (strana 21).

Uťečenci


Jedným z najviac nevyriešiteľných problémov je otázka palestínskych utečencov vysídlených od roku 1948. Trumpovský plán tvrdí, že „takmer rovnaký počet Židov a Arabov bol vysídlený arabsko-izraelským konfliktom“, ale kým Židia dostali občianstvo a boli prijatý Izraelom Palestínčania boli „kruto a cynicky držaní v neurčite, aby udržali konflikt pri živote“ susednými arabskými štátmi.

Palestínčania budú mať na výber možnosť hľadať občianstvo v palestínskom štáte, integrovať sa do krajín, v ktorých v súčasnosti žijú, alebo sa presťahovať do tretej krajiny.

Väčšina dokumentu sa v skutočnosti týka ekonomických stimulov pre Palestínčanov, vrátane druhej 95-stranovej polovice, v ktorej je uvedený návrh, ktorý bol navrhnutý švagrom a poradcom Trumpa Jaredom Kushnerom a ktorý bol predstavený minulý rok v Bahrajne. Podrobná prezentácia predpokladá, ako by Palestínčania mali štruktúrovať svoju vládu, spoločnosť, hospodárstvo, vzdelávanie, zdravotnú starostlivosť atď.

Stručne povedané, Palestínčanom sa sľubuje milión nových pracovných miest, miliardy dolárov v investíciách na ich vymánenie sa z chudoby a štát, ktorý môžu nazývať svojim vlastným - ak súhlasia so zvláštnou formou obmedzenej suverenity, ktorá je podriadená izraelským bezpečnostným záujmom; uznať Izrael ako židovský štát a vzdať sa všetkých nárokov na pôdu, ktorú vlastní; a reorganizovať celú spoločnosť v duchu západnej liberálnej demokracie.

Zatiaľ čo Trump a izraelský premiér Benjamin Netanyahu tento návrh ocenili ako „dohodu storočia“, všetky palestínske frakcie ju pri príchode už označili za mŕtvu.

Trumpov mierový plán pre Blízky východ bude "historický", tvrdí Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu očakáva, že mierový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu bude "historický". K záležitosti sa vyjadril v sobotu pred cestou do Washingtonu, píše agentúra... Čítať ďalej
26 | 01 | 2020 | TASR