Násilnosti v Libanone si počas víkendu vyžiadali vyše 500 zranených
20 | 01 | 2020 I Dominik Simon / TASR

Libanonský prezident Michel Aún prijal v nedeľu dezignovaného premiéra Hasana Dijába, aby rokovali o prekážkach, ktoré bránia formovaniu novej libanonskej vlády. Rokovanie sa skončilo bez dosiahnutia prelomu, uviedol panarabský denník aš-Šark al-awsat.


Rokovania o vytvorení novej vlády sa konajú v atmosfére pouličných demonštrácií, ktorých účastníci odmietajú zaužívanú koncepciu delenia moci v Libanone a chcú vládu bez napojenia na doterajšiu politickú elitu a oligarchov.Tieto demonštrácie počas uplynulého víkendu prerástli do potýčok s políciou. Zranenia pri nich na oboch stranách utrpelo vyše 500 ľudí, uviedla v pondelok agentúra AFP, ktorá zhromaždila údaje zozbierané Červeným krížom a úradom civilnej obrany.

Podľa AFP boli víkendové protesty v Bejrúte najnásilnejšími od 17. októbra 2019, keď v Libanone vypukli demonštrácie proti vedeniu krajiny - označovanému veľkou časťou občanov za nekompetentné, skorumpované a zodpovedné za prehlbujúcu sa ekonomickú krízu v krajine.

Izraelská armáda posilňuje bezpečnosť hraníc s Libanonom sieťou senzorov
Izraelská armáda začala pozdĺž hraníc s Libanonom osádzať senzory schopné odhaliť a identifikovať zvuky kopania tunelov, z ktorého budovania býva podozrievané šiitské hnutie Hizballáh, podporované Iránom. Informoval o tom v pondelok denník The... Čítať ďalej
20 | 01 | 2020 | Dominik Simon / TASR


Advokáti a ochrancovia ľudských práv v súvislosti s násilnosťami počas uplynulého víkendu odsúdili "nadmerné" a "brutálne" použitie sily bezpečnostnými zložkami. Organizácia Human Rights Watch obvinila poriadkovú políciu z rozptyľovania slzotvorného plynu vo výške hláv demonštrantov, z ohrozovania ich očí streľbou gumených projektilov a z útokov na ľudí v nemocniciach a mešite. Bezpečnostné zložky zasa v pondelok naliehavo vyzvali demonštrantov, aby sa zdržali útokov na poriadkovú políciu a poškodzovania verejného alebo súkromného majetku.

Osobitný koordinátor OSN pre Libanon, slovenský diplomat Ján Kubiš, pripísal vinu za páchané násilie politikom."Hnev ľudí je pochopiteľný, ale treba ho rozlišovať od vandalizmu politických manipulátorov, s ktorým treba skoncovať. Každopádne, bezpečnostné sily si zaslúžia našu úctu a podporu," napísal Kubiš v sobotu na svojom konte na sociálnej sieti Twitteri.



Kubiš už koncom týždňa upozornil, že neprimerané použitie sily proti demonštrantom je neprijateľné, a zdôraznil, že treba podniknúť kroky aj na zabránenie budúcim excesom. Vyzval rovnako na osobitnú ochranu novinárov a maloletých osôb.

AFP v pondelok informovala, že Aún zvolal na pondelok najvyšších predstaviteľov bezpečnostných zložiek, aby rokovali o bezpečnostnej situácii v krajine, kde výbušná atmosféra vládne od polovice októbra 2019.