„Viera vedie veriaceho, aby videl v druhom brata,ktorého treba podporovať a milovať. Z viery v Boha, ktorý stvoril vesmír, stvorenia a všetky ľudské bytosti - ktoré sú si pre jeho milosrdenstvo rovné - je veriaci povolaný prejavovať toto ľudské bratstvo, ochraňovať stvorenie a celý vesmír a podporovať každú osobu, najmä núdznych a chudobných.“
Takýmito slovami začína vyhlásenie s názvom „Dokument o ľudskom bratstve pre svetový mier a vzájomné spolunažívanie“, ktorý podpísali pápež František a veľký imám káhirského Al Azharu Ahmad al Tajjib v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. Informáciupriniesol portál vaticannews.
Dokument má celkovo 16 strán. Po predslove so základnou a univerzálnou požiadavkou viery vidieť v druhom človeku brata pokračuje hlavná časť. Signatári v nej vyjadrili motiváciu pre praktizovanie bratstva zahŕňajúceho každú situáciu človeka. Upozornili na najzásadnejšie aspekty ľudského spolužitia vymenovaním dvanástich konkrétnych požiadaviek v oblasti ľudských práv, slobôd a zodpovedností.
Pápež František a káhirský imám vo spoločnom vyhlásení ďalej vysvetlili, ako sa ich Dokument o ľudskom bratstve zrodil vychádzajúc z transcendentnej hodnoty. Podnetom pre vznik boli ich vzájomné stretnutia, preniknuté priateľstvom a bratstvom, zamerané na problémy súčasného sveta.
„Je to text koncipovaný s otvorenosťou a vážnosťou, aby bol spoločnou deklaráciou dobrej a úprimnej vôle, a bol tak pozvaním všetkým osobám, ktoré nosia vo svojom srdci vieru v Boha a vieru v ľudské bratstvo, zjednotiť sa a spoločne pracovať, aby sa stal sprievodcom pre nové generácie ku kultúre vzájomnej úcty, v pochopení veľkej božej milosti, ktorá robí všetky ľudské bytosti bratmi.“
Signatári sa v nasledujúcej časti v mene veriacich v Boha obracajú na vedúce osobnosti sveta slovami: „My, veriaci v Boha, v konečné stretnutie s ním a v jeho súd, vychádzajúc z našej náboženskej a morálnej zodpovednosti a prostredníctvom tohto dokumentu, žiadame nás samých a lídrov sveta, tvorcov medzinárodnej politiky a svetovej ekonomiky, aby sa seriózne zasadili za vytváranie kultúry tolerancie, spolužitia a pokoja; aby čím prv zasiahli na zastavenie prelievania nevinnej krvi, na ukončenie vojen, konfliktov, degradácie životného prostredia a kultúrneho a morálneho úpadku, ktorý svet v súčasnosti zažíva.“
Dokument zároveň adresuje výzvu „intelektuálom, filozofom, náboženským činiteľom, umelcom, mediálnym pracovníkom, ľuďom kultúry v každej časti sveta“, aby nanovo objavili a všade šírili „hodnoty pokoja, spravodlivosti, dobra, krásy a ľudského bratstva“.
Spoločné vyhlásenie pápeža a predstaviteľa arabského sveta v závere podáva univerzálny podnet pre všetky školy a výchovné inštitúcie, aby sa snažili o zmierenie a bratstvo medzi všetkými ľuďmi, veriacimi i neveriacimi, a to na znak vzájomnosti medzi Východom a Západom, Severom i Juhom.