Po februárových voľbách sa bude nanovo kreovať aj štátna volebná komisia
Po februárových parlamentných voľbách sa bude nanovo kreovať aj zloženie Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Jej členovia sú delegovaní aj parlamentnými stranami. Funkčné obdobie štátnej komisie sa končí dňom zloženia sľubu členmi novej komisie.
Štátna volebná komisia je nezávislým orgánom zriadeným na kontrolu financovania politických strán a hnutí, riadenie volieb a zisťovanie výsledkov volieb. Kontroluje tiež financovanie a vedenie volebnej kampane.
Najneskôr 60 dní po vyhlásení výsledkov parlamentných volieb musia predsedovi Národnej rady (NR) SR oznámiť údaje o členovi štátnej komisie predsedovia príslušných politických strán, predseda Ústavného súdu (ÚS) SR, predseda Najvyššieho súdu (NS) SR, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).
Komisia má 14 členov. Desiatich delegujú do štátnej komisie politické strany, ktoré sa po voľbách dostanú do parlamentu, a to úmerne podľa počtu získaných poslaneckých mandátov. Zastúpenie členov za koalíciu a opozíciu je rovnaké. Táto rovnosť musí byť zachovaná počas celého funkčného obdobia štátnej komisie.
Po jednom členovi štátnej komisie deleguje predseda ÚS SR a NS SR, generálny prokurátor a predseda NKÚ.
Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára 2020, kandiduje v nich 25 politických subjektov. Voľby do Národnej rady SR budú stáť viac ako 12,6 milióna eur. Na Slovensku sú viac ako štyri milióny oprávnených voličov.
Pellegrini by privítal, keby sa Slováci zo Spojeného kráľovstva vrátili domov, podľa neho by sa im tu žilo lepšie
Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) by privítal, keby sa Slováci zo Spojeného kráľovstva vrátili domov. Úroveň a kvalita života na Slovenku sa podľa neho postupne zlepšujú a je presvedčený, že by im tu bolo lepšie. Premiér tak reagoval na...
Čítať ďalej