Otázkou, v ktorej Európa čaká na kompromis, je podľa exministra zahraničných vecí Eduarda Kukana vzťah Európskej únie (EÚ) a Ruska. Uviedol to v rozhovore pre TASR.
Ako pripomenul, dlhé roky fungovala spolupráca medzi Ruskom a západnými inštitúciami na pôde EÚ a aj v rámci NATO, dokonca sa konali pravidelné spoločné zasadania a cvičenia.
„Anexia Krymu je jednoznačne porušenie medzinárodného práva, o tom niet pochýb. Prišiel sankčný režim a to je vôbec najhorší režim, aký s Ruskom môžeme mať. Viem z vlastnej skúsenosti, že by mnohé západné krajiny privítali zrušenie sankcií, len by Kremeľ musel ukázať aspoň trochu ochoty spolupracovať pri riešení otázok Krymu a východnej Ukrajiny. Západ na to čaká, no Rusi zatiaľ túto dobrú vôľu nedemonštrovali,“ vysvetlil Eduard Kukan.
Nerealistické podľa neho boli požiadavky a predstavy, podľa ktorých by sa mala Ukrajina celkom odpútať od Ruska a prerušila s ním spoluprácu.
Merkelová ide za Putinom do Moskvy. Chce riešiť mier
Nemecká kancelárka Merkelová sa v sobotu stretne s Putinom
Čítať ďalej
06 | 01 | 2020
|
Imrich Kovačič / TASR
„V Luhansku a Donbase prebieha regulárna vojna a Putin vďaka tomu už nemusí voči Ukrajine prijímať žiadne ďalšie opatrenia. Pretože ukrajinská vláda namiesto toho, aby sa venovala zásadným problémom a robila potrebné reformy, musí riešiť otázku ako sa postarať o 4 až 5 miliónov ľudí žijúcich v týchto oblastiach. Je to potenciálne veľmi bohatá krajina a mohla by byť významným hráčom na svetovej scéne, keby mohla fungovať normálne a keby si doma urobila poriadok. Rusi však teraz umelo udržiavajú Ukrajinu v stave, aby sa takýmto hráčom nestala a aby v nej nemali ďalšieho súpera,“ tvrdí bývalý šéf diplomacie. Myslí si tiež, že ruská hrozba v podobe ovplyvňovania volieb a iných udalostí v Európe je reálna, no
„mnohé politické sily tieto faktory využívajú na to, aby nimi zdôvodnili svoje vlastné politické záujmy“.„Situácia je taká, že veľká časť celosvetovej politiky žije v nejakom negatívnom kŕči. Európska únia žije brexitom, Spojené štáty majú prezidenta, ktorý veľmi poškodzuje celosvetové vzťahy napríklad v medzinárodnom obchode alebo v klimatickej oblasti tým, že odvolal svoj podpis spod klimatickej dohody. Bolo by veľmi dobré, keby sme sa z toho dostali,“ povedal v rozhovore pre TASR Eduard Kukan.
Kongres USA chce obmedziť Trumpove vyčíňanie
Kongresmani budú hlasovať o obmedzení vojenských akcií Trumpa voči Iránu
Čítať ďalej
06 | 01 | 2020
|
Imrich Kovačič / TASR