Líbyjský parlament hlasoval proti námornej a bezpečnostnej dohode s Tureckom
Líbyjský parlament v hlasovaní odmietol dve dohody uzavreté vlani s Tureckom, ktoré upravujú vojenskú a bezpečnostnú spoluprácu, ako aj rozdelenie oblastí záujmu v Stredozemnom mori. Tlačová agentúra DPA o tom informovala v sobotu s odvolaním sa na vyhlásenie parlamentného hovorcu.
Dohody, ktoré uzavrela s Tureckom medzinárodne uznaná líbyjská vláda so sídlom v Tripolise, majú okrem iného umožniť vyslanie tureckých vojakov do Líbye, rozdelenej od roku 2014 medzi súperiace frakcie. Ankara prípadné vyslanie vojakov už dávnejšie avizovala a vo štvrtok tento zámer odsúhlasil turecký parlament.
Dohody podpísali 27. novembra v Istanbule líbyjský premiér Fájiz Sarrádž a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Líbyjský parlament, ktorý namiesto Sarrádžovej vlády v Tripolise podporuje konkurenčné vedenie s pôsobiskom vo východnej Líbyi, zároveň jednomyseľne odhlasoval vydanie premiéra na trestné stíhanie pre "vlastizradu", uviedol nemenovaný hovorca.
Európska únia vyjadrila v piatok znepokojenie nad rozhodnutím Turecka zasiahnuť vojensky do stupňujúceho sa občianskeho konfliktu v Líbyi. Pridala sa tak k podobným varovaniam Spojených štátov, Ruska či Egypta.
Generálny tajomník OSN António Guterres vydal v piatok vyhlásenie, v ktorom varoval pred poskytovaním zahraničnej podpory ktorejkoľvek z bojujúcich strán v Líbyi. Zároveň opäť vyzval na "okamžité prímerie v Líbyi a návrat všetkých strán k politickému dialógu", citovala z vyhlásenia tlačová agentúra TASS. Upozornil tiež na pretrvávajúce porušovanie zbrojného embarga voči Líbyi, ktoré zaviedla Bezpečnostná rada OSN.
Líbya: Haftarova armáda zintenzívnila bombardovanie v Tripolise
Jednotky samozvanej Líbyjskej národnej armády (LNA), ktorým velí poľný maršal Chalífa Haftar, v ostatných dvoch dňoch zintenzívnili bombardovanie v oblasti hlavného mesta Tripolis.
Čítať ďalej