Islamský štát sa v Iraku transformoval a opäť silnie
Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) sa len dva roky po strate svojich posledných území v Iraku transformovala na sofistikované povstalecké hnutie, ktoré silnie a pripomína "
al-Káidu na steroidoch". S odvolaním sa na predstaviteľov západných a kurdských spravodajských služieb o tom v pondelok informovala stanica BBC.
Lahúr Talabání, riaditeľ oddelenia kurdskej regionálnej vlády pre boj s terorizmom, sa domnieva, že militanti z IS sú teraz skúsenejší a omnoho nebezpečnejší než al-Káida.
"
Majú lepšie technológie, lepšiu taktiku a omnoho viac peňazí k dispozícii. Môžu nakupovať vozidlá, zbrane, zásoby potravín aj vybavenie. Sú technologicky zručnejší a je náročnejšie ich vypudiť. Sú ako al-Káida na steroidoch", uviedol Talabání.
Kurdský predstaviteľ v tejto súvislosti dodal, že je možné badať zvýšenú aktivitu Islamského štátu - toto hnutie podľa jeho slov po porážkach z posledných rokov ukončilo "
etapu reorganizácie".
Talabání taktiež poukázal na celkovú zmenu stratégie IS. Hnutie sa už nesnaží priamo kontrolovať a spravovať konkrétne územie, na ktorom by sa mohlo stať ľahkým terčom prípadných útokov, ale podobne ako al-Káida pred ním sa preorientovalo na partizánsky spôsob boja.
Svoju základňu si IS podľa Talabáního vytvorilo v pohorí Hamrín na severe Iraku. "
Ide o dlhé horské pásmo, ktoré je pre irackú armádu len ťažko kontrolovateľné. Nachádza sa tam tiež veľa úkrytov a jaskýň," povedal.
Nie Irán, ale Čína je skutočným dôvodom, prečo USA nikdy neopustia Irak (Darius Shahtahmasebi)
Najnovší vývoj naznačuje, že USA a ich spojenci sa čoraz viac obávajú rozširujúceho sa vplyvu Číny v Iraku, aj napriek skutočnosti, že Washington neustále poukazuje na Irán, ktorý predstavuje hrozbu. Informuje o tom vo svojom komentári Darius...
Čítať ďalej
09 | 11 | 2019
|
Preklad: Marek Molnár
Kurdský expert zároveň varoval, že momentálne prebiehajúce politické nepokoje v Iraku budú Islamský štát posilňovať, pričom hnutie sa pokúsi "
využiť vo svoj prospech pocit odcudzenia, ktorý pociťuje sunnitská menšina". "V Iraku ide o dobre známy mechanizmus, ktorý mal často krvavé následky," dodal s tým, že politické nepokoje v Iraku sú pre IS
"ako nebo alebo Vianoce".
Extrémistom však podľa jeho názoru napomáha aj dlhodobé napätie vo vzťahoch medzi Bagdadom a kurdskou samosprávou na severe krajiny, ktoré vyvolalo kurdské referendum o nezávislosti z roku 2017.
Talabání poukázal na to, že na severe krajiny vznikol pás "zeme nikoho" oddeľujúci péšmargu - vojenské sily autonómneho regiónu Iracký Kurdistan - od irackej armády. Jedinými jednotkami, ktoré na tomto území hliadkujú sú militanti z IS, uviedol.
Kurdské tajné služby predpokladajú, že na území Iraku operuje približne 10.000 príslušníkov IS, z toho asi 5000 bojovníkov a rovnaký počet členov spiacich buniek a sympatizantov.
Veliteľ amerických vojsk v Iraku brigádny generál William Seely potvrdil, že IS sa v tejto blízkovýchodnej krajine snaží obnoviť svoj vplyv. Zdôraznil však, že proti Islamskému štátu stoja iracké a kurdské sily, ktoré sú lepšie pripravené než v roku 2014, keď sa Islamskému štátu podarilo takmer bez boja ovládnuť tretinu krajiny vrátane druhého najväčšieho mesta Mósul.