Vedci našli v jaskyni 44 tisíc rokov starú maľbu, môže byť najstarším príbehom sveta
Na indonézskom ostrove Sulawesi (Celebes) objavili jaskynnú maľbu, na ktorej neznámy umelec pred 44 tisíc rokmi zrejme zobrazil loveckú scénu. Podľa niektorých vedcov by mohlo ísť o najstaršie umelecké dielo, ktoré rozpráva nejaký príbeh. Správu priniesol server BBC News.
Napoly ľudské a napoly zvieracie postavy poznáme z folklóru či z ústne tradovaného rozprávania takmer každého súčasného národa. Tieto postavy sú vnímané ako bohovia, duchovia či postavy dávnych predkov v mnohých svetových náboženstvách sveta.
Maľba, ktorá má na dĺžku takmer päť metrov, zachytáva šesť cicavcov - diviaky a divokého tura, pravdepodobne miestny druh zvaný Anoa nížinný. Korisť prenasleduje skupina podstatne menších ľudských postáv so zvieracími črtami, ako je chvost či zobák. Postavy držia v rukách kopije a možno tiež akési lasá. Zvieratá i ľudské postavy sú vytvorené rovnakou technikou a majú tmavo červenú farbu.
Štúdiu o loveckom výjave zo Sulawesi zverejnil v časopise Nature tím expertov z Griffithovej univerzity sídliacej v austrálskom meste Brisbane. Archeológ Adam Brumm maľbu prvýkrát uzrel pred dvoma rokmi vo vápencovej jaskyni Leang Bulu'Sipong 4 na juhu ostrova Sulawesi (Celebes), ktorý sa nachádza východne od Bornea.
Najnovšia štúdia dokázala, že „nemožne obrovská čierna diera“ v skutočnosti neexistuje (VIDEO)
Zdá sa, že nedávna teória o „nemožne“ veľkej čiernej diere zhruba 70-krát väčšej ako Slnko, o ktorej sa hovorilo, že sídli v našej vlastnej Mliečnej dráhe, bola zvrátená, pretože tri rozdielne dokumenty potvrdili, že je to skutočne...
Čítať ďalej
14 | 12 | 2019
|
Marek Molnár
Vek maľby jedného z diviakov bol následne stanovený na najmenej 43 900 rokov, u dvoch turov to bolo najmenej 40 900 rokov. Za vôbec najstaršie umelecké dielo vytvorené ľudskou rukou je považovaný 73 tisíc rokov starý zhluk červených čiar na kúsku kameňa objaveného v juhoafrickej jaskyni.
Najstaršie umelecké diela, ktoré očividne rozprávajú nejaký príbeh, boli nájdené v Európe a sú staré 14 tisíc až 21 tisíc rokov, uvádza sa v článku v časopise Nature." Zobrazenie skupiny lovcov pri strete s minimálne dvoma druhmi zvierat naznačuje, že by mohlo ísť o spoločný lov, pri ktorom sú zvieratá vyhnané z úkrytu v ústrety čakajúcim lovcom," uviedli vedci z Griffithovej univerzity.
Iní odborníci ale podľa BBC spochybnili, že by výjav zobrazoval jediný príbeh. Podľa nich by mohlo ísť skôr o rad scén vytvorených v dlhšom časovom období. "Či je to skutočne jediný výjav, je otázkou," povedal časopisu Nature archeológ a špecialista na skalné maľby a kresby Paul Pettitt. Na ostrove Sulawesi je najmenej 242 jaskýň a podobných miest, ktoré skrývajú prehistorické maľby, a každým rokom sú objavované nové lokality. Spoluautor štúdie v časopise Nature Adam Brumm uviedol, že maľba zo Sulawesi patrí tiež k najranejším príkladom ľudskej spirituality. "Napoly ľudské a napoly zvieracie postavy poznáme z folklóru či z ústne tradovaného rozprávania takmer každého súčasného národa. Tieto postavy sú vnímané ako bohovia, duchovia či postavy dávnych predkov v mnohých svetových náboženstvách sveta," povedal Brumm.
HISTORICKÝ OBJAV: Archeológovia objavili v Egypte podzemný labyrint s 3000 miestnosťami
V roku 2008 počas Mataha expedície (Mataha = arabsky labyrint) objavil pátrací tím stratený podzemný labyrint. Ten sa nachádza v oblasti Hawar v Egypte. Kolosálny chrám, ktorý bol už v dávnej minulosti popísaný klasickými autormi ako je Hérodotos...
Čítať ďalej
08 | 12 | 2019
|
Žaneta Hurbanová