V rámci zľavových akcií typu "Black Friday" zákazníci často obstarávajú smart televízory. Oregonská pobočka Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) vystavila na svojich stránkach článok, v ktorom upozorňuje na nutnosť zabezpečenia takého prístroja.
Inteligentné televízory, na rozdiel od tých "hlúpych", bývajú vybavené možnosťou pripojenia k internetu. Vďaka tomu na nich možno napríklad sledovať videá z YouTube a ďalších streamovacích služieb, ako sú Netflix, Hulu, HBO GO a mnohé ďalšie. Ale rovnako, ako čokoľvek iné, čo sa pripája k internetu, otvárajú smart televízie svoju zraniteľnosť a poskytujú príležitosť hackerom.
Okrem internetovej konektivity sú mnohé prístroje vybavené kamerou a mikrofónom, čo je samo o sebe pomerne zásadné z hľadiska ochrany súkromia. Nie pre všetkých výrobcov je totiž zabezpečenie zariadenie jednou z hlavných priorít.
"Okrem rizika, že vás môže počúvať a sledovať výrobcu televízora a vývojári aplikácií, môže byť taká televízia bránou pre hackerov, ktorí sa cez ňu dostanú k vám domov." Varuje FBI v dokumente. Upozorňuje predovšetkým na riziko zneužitia kamery a mikrofónu na sledovanie diania v domácnosti.
"Hackeri môžu prevziať kontrolu nad nezabezpečeným televízorom. Na spodnom konci spektra rizík môžu meniť kanály, hrať sa s hlasitosťou a ukazovať deťom nevhodná videa. V najhoršom prípade môžu zapnúť fotoaparát a mikrofón televízie vo vašej spálni a ticho vás stalkovat." Varuje Federálny úrad pre vyšetrovanie.
Je pravdou, že útoky na chytré TV sú v súčasnosti skôr vzácnosťou. Môže za to aj nejednotnosť trhu, kde jednotliví výrobcovia prichádzajú s vlastným či rôzne modifikovaným softvérovým riešením. Pomerne dôležitým faktorom pri výbere by tak malo byť zistenie, ako často a dlho vydáva výrobca aktualizácie zabezpečenia pre svoje produkty.
Hlavné zásady a rady sú v dokumente zhrnuté do piatich bodov: