Svet sa v roku 2018 ďalej posunul smerom ku konfrontácii, ktorá by mohla nastať kvôli politike popredných svetových veľmocí. Uviedlo to Vojenské spravodajstvo vo výročnej správe za minulý rok. Správu priniesol portál Aktuálně.cz
Podľa expertov prípravy na mocenský konflikt nového typu výrazne pokročili. Ten podľa nich nebude vybojovaný tradičnými vojenskými prostriedkami. Človek bude podľa všetkého iba hybnou silou, ktorá uvedie do chodu súboj technológií.
Za zásadný problém české Vojenské spravodajstvo (VZ) označilo, že "veľa subjektov" je stále viac ovplyvnených nereálnou predstavou o stave vecí, ale iba ich mediálnym obrazom. Ten je často manipulovaný a deformovaný. Rozpútanie veľkého konfliktu tradičnými vojenskými prostriedkami podľa spravodajcov bráni uvedomenie si fatálnych strát na oboch stranách.
Útok môže byť vedený takzvanými nevojenskými prostriedkami, teda v digitálnom svete. "Sústredenie informačného úsilia na nové a doteraz nie úplne presne definované hrozby (a z nich priamo plynúce riziká) a na nové informačné priority sa preto stáva nutnosťou," uvádza správa. Pozornosť expertov VZ sa teda obracia k najmodernejším strategickým zbraňovým systémom a k problematike kybernetických hrozieb.
Práve otázke kybernetických útokov a kybernetickej obrane, ktorú má za Česko z rozhodnutia vlády na starosti práve VZ, sa venuje podstatná časť správy. Kybernetickú obranu VZ označuje ako autonómnu a špecifickú oblasť kybernetickej bezpečnosti, za ktorú zodpovedá Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB).
Správa uvádza, že pripravenosť na kybernetické útoky musí byť komplexná a nemôže sa zamerať len na sféru bezpečnosti. "Je nutné budovať schopnosti aj proti útokom, ktoré možno vyhodnotiť ako oprávnené na aktiváciu obrany štátu. Aktivácia kybernetickej obrany tak bude prichádzať do úvahy len v prípade tých najintenzívnejších útokov," uviedla tajná služba. Ministerstvo obrany sa dlhodobo a neúspešne snaží presadiť novelu zákona o VZ, v ktorom by otázka kybernetickej obrany bola zohľadnená.
Za najnebezpečnejšie v oblasti kybernetickej kriminality označuje VZ štátne a štátom podporované skupiny v rôznych krajinách, a to kvôli ich sofistikovanosti a vytrvalosti. jednotlivé krajiny ale budú podľa spravodajcov v oblasti ničivých kybernetických útokov zdržanlivé a použijú ich až v období konfliktov či rozporov.
VZ varuje pred nedostatočne zabezpečenou kritickou informačnou infraštruktúrou. "Najsilnejšie možno túto problematiku vnímať v oblasti výstavby sietí piatej generácie (5G) a dátových centier," uviedla tajná služba. Odkázala pri tom na fakt, že komplexné riešenie týchto sietí dokážu poskytovať len spoločnosti z nečlenských krajín NATO.
Aj keď VZ ich priamo nespomína v tejto súvislosti, pripomenulo varovanie NÚKIB pred technológiami čínskych firiem Huawei a ZTE. "Z hľadiska ekonomickej bezpečnosti je ďalej nežiadúce, aby sa krajina stala závislou od jediného dodávateľa uvedených komponentov, a to predovšetkým v prípade, ak by tento ovládol celý trh s týmito technológiami," dopĺňa správa.