Vydávanie e-receptov ušetrilo už vyše 9 miliónov eur v zdravotníctve
Úspory z ereceptov sú už vyše 9 miliónov eur. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Boris Chmel s tým, že úspora financií vyplýva zo zavedenia ereceptu od 1. januára 2018.
"Za nás je erecept kľúčová funkcionalita ezdravia, ktorej benefity pociťujú dnes lekári aj pacienti a je obľúbený. Svedčí o tom počet predpísaných ereceptov, od 1. januára 2018 dodnes je to vyše 96 miliónov. Toto číslo považujeme za úspech," konštatoval hovorca NCZI.
Okrem finančnej úspory Chmel poukázal aj na ušetrený čas, ktorý pacient potrebuje na návštevu ambulancie, čakanie v čakárni a cestu do lekárne. "Je to množstvo hodín, ktoré môžu pacienti stráviť inak," dodal.
Elektronické recepty tvoria podľa jeho slov dôležitú súčasť procesov poskytovania zdravotnej starostlivosti. Za jeden týždeň pribudne viac ako 1 milión ereceptov, ročne až 60 miliónov. Používanie podľa hovorcu NCZI zvyšuje bezpečnosť liečby pacienta a pacient sa aktívne zapája do procesu liečby.
"Erecept šetrí čas lekára aj pacienta. Sami lekári, ktorí erecept využívajú naplno, potvrdili, že sa im vďaka ereceptom znížil počet pacientov v čakárni. Majú tak viac času na ostatných pacientov," uzavrel hovorca NCZI.