VÝROČIE '89: Nikdy sme nemali toľko slobody a zároveň toľko neistoty, tvrdí Radičová
10 | 11 | 2019 I redakcia

Jedným z hlavných dôsledkov Nežnej revolúcie bolo, že sme nikdy nemali toľko slobody a zároveň toľko neistoty ako dnes. Pre agentúru SITA to uviedla bývalá predsedníčka vlády SR a sociologička Iveta Radičová v súvislosti s 30.tym výročím Nežnej revolúcie, ktorej dôsledkom bolo odstránenie komunistického režimu v Československu.


Vznik Slovenskej republiky, vstup do Európskej únie, Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) či do eurozóny. Aj toto všetko nám podľa bývalej premiérky priniesol November '89.

Radičová na vlne zostrelenia Čižnára alebo múmia sa vracia a klony útočia
Dnes sa expremiérka Radičová pokúsila vysvetliť prečo bolo obsadenie postu generálneho prokurátora pre opozíciu podstatné a JUDr. Čižnár už v čase voľby za generálneho prokurátora bol neprijateľný. Čítať ďalej
09 | 02 | 2019 | Jana TELEKI


Radičová radí Slovensko do skupiny vyspelých krajín sveta. „Máme však pretrvávajúce sociálno-ekonomické problémy vrátane výrazných regionálnych rozdielov a štrukturálneho zaostávania trhu práce, slabú strednú vrstvu a ešte stále nízko príjmový model ekonomiky. Vplyvom globalizácie, technologizácie, klimatických zmien, demografickej krízy, terorizmu, migrácie a zaostávania priemyslu spolu s nefunkčnosťou právneho štátu a mierou korupcie prevláda v spoločnosti pocit bezmocnosti, beznádeje, strachu a hnevu.

Sme hyperpolarizovaní, ťažko hľadáme spoločného menovateľa v spore o identitu, ktorý je sprevádzaný vysokou mierou nedôvery v demokratické inštitúcie štátu,“ konštatovala bývalá premiérka.

Komentár Dmitrija Sedova: „Nežná revolúcia” v Československu a terajšia situácia v Rusku
Dmitrij Sedov (Fond strategickej kultúry) Čítať ďalej
21 | 08 | 2019 | Zuzana Perželová


Pri otázke agentúry SITA, čo vypovedá o stave demokracie na Slovensku, že obžalovaný podnikateľ Marian K. mal mať kontakty na rôznych ľudí v politike, súdnictve, na polícii či na prokuratúre, odpovedala, že nie je dobré odkláňať problém zlyhania konkrétnych politikov a ich sietí na zlyhanie demokracie ako systému.

„Z dôvodu nízkej dôvery v zákonodarnú, výkonnú, súdnu a kontrolnú moc, kriticky chabú a zdeformovanú vymožiteľnosť práva, množstva káuz, najmä nevyriešených, je dôvera v spravodlivosť nesmierne nízka. Občania sa právom cítia dezorientovaní, odstavení a využívaní politikmi pri moci,“ myslí si Radičová.

Jiří Štefek: Vládnuť Čechom je ľahké. Nepoznajú svoju históriu a radi veria fámam
Takmer štvrtina Čechov starších ako štyridsať rokov nevie, kedy v Československu prebehla tzv. nežná revolúcia. Viac ako tretina ľuďí v tomto veku si myslí, že za socializmu bolo lepšie, pričom medzi tými, ktorí majú doma výuční list, je každý... Čítať ďalej
24 | 10 | 2019 | Marko Źarić


Politická kultúra je preto podľa nej na bode mrazu a aj z toho dôvodu je Slovenská republika oprávnene chápaná ako pseudodemokracia.

Nežná revolúcia je názov pre nekrvavé udalosti, ktoré prebiehali od 16. novembra do 29. decembra 1989. Iniciátormi boli študenti, ku ktorým sa pridali najprv herci a divadelníci a postupne ostatné skupiny obyvateľstva. Na Slovensku bola vytvorená Verejnosť proti násiliu (VPN) a v Česku Občianske fórum (OF). Dôsledkom Nežnej revolúcie bolo odstránenie komunistického režimu v Československu.