Mimovládne organizácie požadujú systémové riešenia pre skvalitnenie vzdelania
Riziko úpadku kvality demokracie, nárastu populizmu, sociálnej a nacionálnej demagógie či šírenie lživých tvrdení v médiách riešili v rámci konferencie vo štvrtok v Bratislave mimovládne organizácie združené v Partnerstve za občianske vzdelávanie. TASR o tom informoval projektová manažérka Nadácie Konrada Adenauera Gabriela Tibenská.
Jedným z prostriedkov obrany demokracie je podľa nadácie kvalitnejšie občianske vzdelávanie, lebo demokracia prežije len tam, kde sú uvedomelí občania. Skupina mimovládnych organizácií združených v Partnerstve za občianske vzdelávanie preto pripravila návrh na systémové zmeny.
Mimovládne organizácie požadujú skvalitniť a prípadne aj rozšíriť občianske vzdelávanie, najmä v posledných ročníkoch základných škôl a na stredných odborných školách, ako aj zlepšiť vzdelávanie a prípravu učiteľov občianskej náuky. Pri vyučovaní odporúčajú klásť dôraz aj na vzdelávanie o moderných dejinách Slovenska a o súčasnom spoločenskom vývoji.
V rámci dotačných schém rôznych orgánov verejnej správy by sa podľa mimovládnych organizácií mala zásadne posilniť transparentnosť, finančná kapacita, ako aj pluralita grantových systémov pre neformálne vzdelávanie. Mimovládne organizácie tiež odporúčajú, aby štátne orgány pravidelne zisťovali, aké sú názory a postoje mladých ľudí na kľúčové témy a získané údaje zverejňovali v ročných správach o stave občianskej spoločnosti.