Africkí predstavitelia sa zúčastnili na ruskom samite v Soči, pričom pomohli svojim hostiteľom „zachrániť les“. Počas návštevy sa zoznámili so severnou flórou a zúčastnili sa na výsadbe stromov.
Výsadba stromov je gestom priateľstva v mnohých kultúrach a Rusko nie je výnimkou. Pred rusko-africkým samitom, ktorý sa odštartoval v utorok v Soči, navštívili najvyšší africkí predstavitelia miestnu prírodnú rezerváciu a poriadne si "zašpinili ruky".
Celoštátna jednotka výsadby stromov, ktorej cieľom je pomôcť ruskému regiónu, ktorý bol zasiahnutý masívnym lesným požiarom začiatkom tohto roka, sa začal 14. septembra a jeho trvanie bude trvať do konca októbra. Cieľom je vysadiť 30 miliónov nových stromov, pričom pomohli aj africkí hostia.
30-miliónty strom zasadil prezident Rovníkovej Guiney Teodoro Obiang Nguema Mbasogo.
Úradujúci prezident Maurícia Barlen Vyapoory, prezidentka Ghany Nana Akufo-Addo a ďalší vysokopostavení africkí úradníci tiež priložili ruku k dielu.
Zatiaľ čo cieľ vysadiť 30 miliónov stromov už bol dosiahnutý, bude výsadba stromov pokračovať aj naďalej, uviedlo ruské ministerstvo prírodných zdrojov.
Dvojdňový samit medzi Ruskom a Afrikou, spojil krajiny z celej Afriky. Väčšinu z nich zastupujú predstavitelia na najvyššej úrovni - prezidenti a predsedovia vlád.
Avšak celé stretnutie nebolo len o záhradníctve. Ruský prezident Vladimir Putin na samite uviedol, že Moskva sa snaží posilniť spravodlivú spoluprácu so všetkými africkými krajinami. Obchod medzi Ruskom a africkými krajinami rastie, v roku 2018 narástol o 17 percent na 20 miliárd dolárov, a Moskva sa to teraz snaží v nasledujúcich piatich rokoch zdvojnásobiť.
Dva ruské strategické bombardéry Tu-160 a ďalšie vojenské lietadlá pristáli v Južnej Afrike. Lietadlá prekonali viac ako 11 000 kilometrov, aby sa tam dostali, pričom zostali vo vzduchu dlhšie ako 13 hodín.
Čítať ďalej