J. Čarnogurský: Základným problémom februárových volieb bude, aby nevznikla na Slovensku oligarchická vláda.
Ján Čarnogurský dnes na svojom Facebookovim profile zverejnil svoj pohľad na súčasné dianie. Keďže nás jeho názor oslovil, prinášame Vám jeho status v plnom znení:
Voľby sa blížia a ako je na Slovensku zvykom, vznikajú nové strany sľubujúce si úspech.
Jednu skupinu predstavujú deti ESETu – Kiskova Za ľudí, Progresívne Slovensko a Spolu, nevedno ako je na tom Druckerova Dobrá voľba. Tieto strany majú spoločné, čo už mnoho strán pred nimi – úspešní podnikatelia si myslia, že rovnako ako firmu, dokážu riadiť štát. Andrej Babiš v Prahe je výnimka, pretože mu pomáha prezident Zeman.
Už Platón a Aristoteles vystríhali pred oligarchickou štátn
ou formou a ich výstraha platí dodnes. Tieto strany už svojim názvom hovoria, akú myšlienku majú ako základ – žiadnu. V Rusku chcel mať kedysi parlament podľa svojich predstáv Michail Chodorkovskij, ale iným spôsobom. Nezakladal nové strany, ale platil existujúce od komunistov až po liberálov. S ich poslancami chcel zmeniť ruskú ústavu. Prezident Putin s ním urobil krátky proces. Pozreli sa bližšie na jeho privatizačné projekty a Chodorkovskij išiel do väzenia. Z nových strán konkrétnu myšlienku reprezentujú Chmelárovi Socialisti.sk a Harabínova Vlasť. Bolo by dobré, keby voliči Smeru-sociálnej demokracie, ktorí chcú odísť, odišli povedzme k Chmelárovi a nie k liberálom. Harabínova strana vypĺňa práve to, čo iné strany nedávajú – vlastenectvo. Kotleba vyzval Harabína na spojenie síl. Pozor pred mechanickým spojením. Pred voľbami v roku 1998 sa nás spojilo päť strán do Slovenskej demokratickej koalície. Volebný výsledok nebol súčtom prieskumov spojených strán. Voličom jednej strany vadí čosi na inej strane a naopak. Ale Kotlebova a Harabínova strana oslovujú podobných voličov. Nemali by na seba útočiť, podľa možnosti ani sa kritizovať. Možno sa ešte budú v nejakej podobe potrebovať. Základným problémom februárových volieb bude, aby nevznikla na Slovensku oligarchická vláda.
(Dovetok autora)
Čakajú ma namáhavé tri týždne. V piatok budem členom diskusného panelu Rádu sv. Juraja v Salzburgu na tému Quo vadis Europa, hneď v sobotu letím do Pekingu na konferenciu Čínskej akadémie spoločenských vied na konferenciu Ústavu Ruska, Strednej Ázie a Východnej Európy a začiatkom novembra budem hovoriť v Prahe na konferencii Advokáti proti totalite. V Prahe sa zúčastním aj na uvedení knihy s rovnakým názvom, v ktorej bude jedna kapitola o kauze moravskej disidentky. Pre jej obhajobu ma v roku 1981 vyhodili z advokácie.