Ministerstvo zdravotníctva pracuje na štandardoch v oblasti prevencie aj liečby
18 | 10 | 2019 I SITA

Ministerstvo zdravotníctva pracuje na štandardoch v oblasti prevencie aj liečby a ich zavedení do praxe. Tieto postupy majú zadefinovať jasné postupy pre zdravotníckych pracovníkov v rôznych oblastiach.


Predstavitelia rezortu o tom informovali na 1. výročnej konferencii, kde odborníci z multidisciplinárnych tímov verejných zdravotníkov, lekárov, sestier, vedcov, pedagógov či sociálnych pracovníkov predstavili návrhy tém a medzirezortné strategické plány pre postupy pre výkon prevencie.

"Cieľom ministerstva zdravotníctva je zosúladenie liečebno-diagnostických postupov, a tým zlepšenie zdravotnej starostlivosti. Pre zdravotníkov sú štandardy presným návodom, ako majú postupovať v diagnostike a liečbe. Tým môžu výrazne zvýšiť kvalitu zdravotnej starostlivosti v prospech pacienta, ako aj bezpečnosť pacienta," povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Ako uviedol štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Stanislav Špánik, jednotný systém manažmentu starostlivosti o pacienta, od diagnostiky po následnú liečbu dlhodobo funguje napríklad v škandinávskych krajinách, v Austrálii, Veľkej Británii, Švajčiarsku, Rakúsku a aktuálne ho zavádzajú aj v Česku a Maďarsku.

Rezort pracuje na štandardných diagnostických a terapeutických postupoch (ŠDTP) pre jednotlivé lekárske, nelekárske odbory, ako aj interdisciplinárne oblasti od septembra 2017. Aktuálne je vo finálnej fáze prípravy viac ako 280 štandardov. V procese schvaľovania komisiou ministerstva zdravotníctva pre ŠDTP je v súčasnosti 54 štandardov, do praxe sa ich doteraz zaviedlo 31.

"Pri tvorbe štandardov náš odborný tím úzko spolupracuje s odbornými garantmi iných krajín a metodológmi napríklad z Kanady, Austrálie, Holandska, Švédska, Nemecka, Estónska či Nového Zélandu," informoval garant národného projektu ŠDTP Jozef Šuvada.