Nobelovu cenu mieru získal etiópsky premiér Abiy Ahmed, ukončil jednu z najdlhších vojen v Afrike
11 | 10 | 2019 I TASR
Nobelovu cenu mieru za rok získal etiópsky premiér Abiy Ahmed. Oznámil to v piatok v Osle nórsky Nobelov výbor. Nobelov výbor Abiyho Ahmeda ocenil "za jeho snahu dosiahnuť mier a medzinárodnú spoluprácu, a predovšetkým za jeho rozhodujúcu iniciatívu pri riešení pohraničného konfliktu so susednou Eritreou".

Mierová dohoda, ktorá bola podpísaná vlani, vyriešila 20-ročnú patovú situáciu vo vzťahoch medzi Etiópiou a Eritreou, ktorá nasledovala po vojne v rokoch 1998 - 2000. Abiy Ahmed sa stal stým držiteľom Nobelovej ceny mieru.

AKTUALIZOVANÉ: Trojica vedcov získala Nobelovu cenu za medicínu
Trojica vedcov William G. Kaelin, Peter J. Ratcliffe a Gregg L. Semenza získali Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu. Čítať ďalej
07 | 10 | 2019 | Marek Molnár


Celkovo bolo nominovaných 223 osobností a 78 organizácií. Ide o štvrtý najvyšší počet nominácií od roku 1901, odkedy sa Nobelova cena mieru udeľuje. Nórsky Nobelov výbor nominácie nezverejňuje, avšak mnohé z nich prezradia samotní navrhovatelia.

Nobelovu cenu mieru v roku 2018 získali konžský gynekológ Denis Mukwege a iracká jezídka Nádja Murádová, ktorí boli ocenení za "úsilie smerujúce k tomu, aby sa sexuálne násilie prestalo používať ako zbraň vo vojnách a ozbrojených konfliktoch".

Predvlaňajšiu Nobelovu cenu mieru udelili Medzinárodnej kampani za zákaz jadrových zbraní (ICAN) so sídlom v Ženeve. V roku 2016 toto prestížne ocenenie získal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

Súčasťou ocenenia v každej kategórii je finančná odmena vo výške deviatich miliónov švédskych korún (830.000 eur). V pondelok vyhlásili mená laureátov Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu. Za rok 2019 ju získali Gregg L. Semenza (Spojené štáty), Peter J. Ratcliffe (Británia) a William G. Kaelin (Spojené štáty) za výskum molekulárnych mechanizmov, prostredníctvom ktorých bunky vnímajú dostupnú hladinu kyslíka a reagujú na ňu.

Nemecká kapitánka vykonala hrdinský čin, buráca svet. Je novou adeptkou na Nobelovu cenu za mier?
Nenávidená aj milovaná. Pre niekoho zlodejka, pre iných zase hrdinka. Tridsaťjeden ročná kapitánka Carol Racketeová sa rozhodla zachrániť 42 migrantov, aj keď vedela, že ju v prístave zatkne talianska polícia. Čítať ďalej
05 | 07 | 2019 | Ján Prokop


V utorok dostali polovicu Nobelovej ceny za fyziku švajčiarski astronómovia Michel Mayor a Didier Queloz za objav prvej exoplanéty obiehajúcej okolo hviezdy podobnej nášmu Slnku; druhú polovicu udelili kanadsko-americkému kozmológovi Jamesovi Peeblesovi za výskum fyzikálnej kozmológie.

V stredu získali Nobelovu cenu za chémiu za rok 2019 traja vedci - John B. Goodenough (Spojené štáty), M. Stanley Whittingham (Británia) a Akira Jošino (Japonsko) - za "vývoj lítiovo-iónových batérií".

Vo štvrtok bola udelená Nobelova cenu za literatúru za rok 2019, ktorej laureátom sa stal rakúsky spisovateľ Peter Handke. Švédska Kráľovská akadémia vied tento rok dodatočne udelila aj Nobelovu cenu za literatúru za rok 2018. Jej držiteľkou sa stala poľská autorka Olga Tokarczuková.

Ceny budú laureátom slávnostne odovzdané 10. decembra, na deň výročia smrti Alfreda Nobela. Väčšina z nich sa udeľuje vo švédskom hlavnom meste Štokholm. Nobelova cena za mier je jedinou, ktorá sa udeľuje v nórskej metropole Oslo.