„Pomýlenosť“ Andreja Danka, ktorý avizoval predloženie ďalších zákonov do parlamentu, opäť prerazila ďalšie dno. Niekoľkokrát totiž počas tlačovej konferencie zdôraznil, že ani jeden z nich nebude mať vplyv na budúcoročný štátny rozpočet. Aj letmá analýza však ukazuje, že to nie je pravda.
V ekonomickej oblasti pritom chcú poslanci SNS presadiť tri zákony. Prvým z nich je zriadenie ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré má byť strategickým ministerstvom. Toto ministerstvo by malo mať pod sebou dva fondy, a to fond pre šport a fond pre cestovný ruch. Otázka preto znie: vznikne toto ministerstvo zo vzduchu? Pretože ak má začať fungovať od 1. januára 2021, zrejme by potrebovalo priestory a vybavenie. A tie by sa museli obstarávať už na budúci rok. A čo náklady na nábor zamestnancov? A náklady na legislatívne podklady na zriadenie nového úradu štátnej správy? To zaplatí SNS, ak toto všetko nemá mať vplyv na štátny rozpočet?
Ďalším nápadom SNS je zmena zákona o verejnom obstarávaní tak, aby zriaďovatelia nemocníc a internátov mohli ísť do ponukového konania nielen do 70.000 eur na opravy, ale do troch miliónov eur. Tu priamy dopad na rozpočet nevidno, ale povedzme si to na rovinu: sme na Slovensku a tak akékoľvek verejné obstarávanie, zvlášť pri miliónových sumách, so sebou extrémne veľa ráz prináša so sebou predraženie zákaziek. Každé euro zplatené navyše by tak dopad na rozpočet malo.
Tretím nápadom je by v kolektívnych športoch mohli športovci využívať živnosti. V poriadku, tento zákon by na budúcoročný rozpočet dopad nemal, lebo novopečení živnostníci by platili potenciálne nižšie dane až v ďalšom roku. A išlo by o minimálne výpadky, podľa toho, ako by si športoví živnostníci zoptimalizovali dane.
Zaujímavý však bol komentár šéfa SNS pri predstavovaní tohto zákona: "Dnes je veľká frustrácia v kolektívnych športoch, športovci musia byť v trvalom pracovnom pomere zaťaženými všetkými odvodmi a daňami," vysvetlil Danko. To vyvoláva otázky: A ostatní zamestnanci nie sú frustrovaní všetkými odvodmi a daňami? Prečo by práve športovci mali byť po novom privilegovaní a ako živnostníci si mohli odpísať paušálne výdavky až do 20.000 eur? A bude to platiť len na športovcov v kolektívnych športoch, keďže práve tam sú podľa Danka športovci frustrovaní? Športovci, ktorí nerobia kolektívny šport, ale sú zamestnancami športovýh klubov, ostanú ukrátení?
Ako vidno, nové nápady národniarov so sebou prinášajú až príliš veľa otázok. A aj napriek tvrdeniam predsedu legislatívna iniciatíva SNS dopady na rozpočet mať bude. Minimálne pri pláne vytvoriť nové ministerstvo. A Andrejovi Dankovi to buď iba nedošlo, alebo úmyselne zavádzal.