Deviatemu rokovaciemu dňu dominovala problematika interrupcií
Deviatemu rokovaciemu dňu 49. schôdze parlamentu dominovala problematika interrupcií. Poslanci Národnej rady SR k tejto téme predložili až štyri návrhy noviel zákona o umelom prerušení tehotenstva.
Jozef Lukáč a Milan Krajniak z opozičného hnutia Sme rodina chcú zaviesť podmienku pristúpenia k interrupcii ešte pred siedmym týždňom tehotenstva, teda pred prvým tlkotom srdca plodu, ktorý je potrebné potvrdiť ultrazvukom. OĽaNO predložilo návrh, na základe ktorého by sa žene, ktorá požiada o utajený pôrod, priznal nárok na nemocenské už od 21. týždňa tehotenstva. Okrem toho chce zaviesť tehotenský príspevok od 12. týždňa tehotenstva až do odchodu na materskú dovolenku.
Kotlebovci navrhujú skrátenie lehoty na vykonanie umelého prerušenia tehotenstva zo súčasných 12 týždňov na medicínsky odporúčanú hranicu osem týždňov. Novelizovaný zákon o umelom prerušení tehotenstva od poslanca Richarda Vašečku má zlepšiť ochranu práva na život nenarodených detí tým, že zruší možnosť umelého potratu na požiadanie, avšak súčasne ponechá z tejto ochrany výnimky, ktoré väčšina spoločnosti považuje za dôvodné.
Poslanci sa dnes zaoberali aj novelou zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch od nezaradeného poslanca Ota Žarnaya, ktorej cieľom je explicitné vyjadrenie povinnosti odvolať riaditeľa školy alebo školského zariadenia, ak nespĺňa požiadavku bezúhonnosti alebo pozastaviť výkon činnosti riaditeľa školy do právoplatného rozhodnutia súdu, ak voči jeho osobe bola podaná obžaloba.
Kotlebovci počas dnešného dňa v parlamente presadzovali zámer sprehľadniť štruktúru a činnosť mimovládnych neziskových organizácií, ktoré sú akýmkoľvek spôsobom napojené na financie zo zahraničia a ktoré vykonávajú propagačnú a agitačnú činnosť na území Slovenskej republiky.
Schôdza pokračuje v stredu o 9:00. Poslanci na nej budú mať piaty pokus na zvolenie kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Rozprava sa začne o 14:00 a samotná voľba bude po hlasovaní o 17:00. V koalícii zatiaľ nie je dohoda na menách kandidátov ani na spôsobe voľby. Kým dve koaličné strany Most-Híd a Slovenská národná strana presadzujú verejnú voľbu, Smer-SD je za tajné hlasovanie.