Trump vyšle do Perzského zálivu vojenské jednotky, aby chránili americkú ropu, nie spojencov
USA posielajú Saudskej Arábii a Spojeným Arabským emirátom posily. Vojenské jednotky sú do zámoria vyslané aby chránili americké záujmy a vyvinuli ďalší tlak na Irán, čo zvyšuje riziko náhleho a devastačného konfliktu v regióne. Vyjadrujú sa analytici.
Perzský záliv je sud s pušným prachom. Akákoľvek agresívna akcia zo strany Saudov alebo ktoréhokoľvek regionálneho hráča „
môže vtiahnu USA do vojny“.
Ale Američania najskôr neskočia do ďalšieho konfliktu, zvlášť ak ide o obranu takých problémových spojencov. Povedal pre čestný profesor politických vied na Bluefield State College - Colin Cavell.
Washington sa tým dostáva do veľmi vratkej pozície. Napriek tomu, že potencionálna vojna sa bude dať predať ako „
boj za slobodu a demokraciu“, Cavell varuje, že „medzi americkými jednotkami je pomerne rozšírený pocit, že to nie je ten skutočný dôvod“.
MIMORIADNE: Saudi obvinili z útokov Irán a tvrdia, že „nemohli pochádzať z Jemenu“
Saudskoarabské ministerstvo obrany (SAE) obviňuje Irán z útokov na ropné spoločnosti Aramco vo východnej provincii Búkjak a Churajs. Podľa SAE za útokmi nie sú Húsiovia z Jemenu.
Čítať ďalej
18 | 09 | 2019
|
Imrich Kovačič
„Z
ahanbujúci útok, ktorý zdecimoval saudskú produkciu ropy opäť raz dokázal, že Rijád je extrémne závislý na americkej militantnosti, zbrojnom zásobovaní, výcvikovej, či operačnej podpory.“ Tvrdí Richard Becker z americkej anti-vojnovej koalície.
„
Saudská armáda nakúpila zbraňové systémy od amerických výrobcov za stovky miliónov dolárov“, vysvetľuje Becker. „
Je jasné, že saudská armáda nie je silná a USA sú tam veľmi potrebné. Spolu s Iránom, ktorý v skutočnosti pre americkú armádu nie je súperom, keďže je už teraz v obkľúčení desiatkov vojenských objektov a základní, vrátane ponoriek a lietadlových lodí - ďalších zlomok jednotiek žiadny rozdiel nerobí. To ale neznamená, že tento krok nebude eskalovať krízu v regióne.“ Verí Becker.
Trump avizoval v súvislosti s útokmi na Saudskú Arábiu zdržanlivosť voči Iránu
Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že v súvislosti s nedávnymi útokmi na saudskoarabskú ropnú infraštruktúru nemá v úmysle nariadiť okamžitý vojenský úder na Irán. Informovala o tom agentúra AP.
Čítať ďalej
Argument, že vyslanie amerických jednotiek do Saudskej Arábie nejako dotlačí Irán k rokovaciemu stolu, ako v piatok vyhlásil minister obrany Mark Esper, je podľa Beckera takmer na smiech.
„
Rokovací stôl tvorí iniciatíva tzv. „Spoločného komplexného akčného plánu“ (ktorú tvorí Irán, EÚ, Čína, Francúzsko, Rusko, Spojené kráľovstvo, Nemecko a USA pozn. prekladateľa)
plus päť ďalších. Pre Irán je nelogické, aby súhlasil s inými rokovaniami postavenými na provokáciách a šikanovaní Spojených štátov.“ Uzatvára
Cavell.