Len za posledný týždeň prišlo z parlamentu niekoľko dobrých správ nielen pre živnostníkov a menších podnikateľov, ale aj pre ďalšie skupiny obyvateľstva. Za povšimnutie pritom stojí, že boli podporené aj hlasmi opozičných poslancov.
Viaceré novely pritom boli ostro kritizované zo strany opozície ako predvolebné darčeky. Už niekoľko mesiacov kvôli výpadku príjmov pre samosprávy prostestujú ich zástupcovia. Ale paradoxne za zákon hlasovali aj poslanci OĽaNO a SaS, pričom z ich politických radov sú napríklad práve župani, ktorí už požiadali prezidentku, aby zákon nepodpísala.
Buď teda pravá ruka nevie, čo robí ľavá. Alebo v stranách na to neexistuje jednotný názor. Alebo – a to je najpravdepodobnejšie, opozičníci to hrajú na dve strany. Na strane jednej poslanci za zákon zahlasujú, aby si nestratili body u voličov. Na strane druhej župani budú protestovať, lebo o príjmy prichádzajú. Je to jasná ukážka dvojtvárnej politiky opozičníkov.
Podobne je to so zákonom o zvýšení rodičovského príspevku. Za hlasoval celý klub OĽaNO aj Sme rodina. A to vrátane poslancov, ktorým neprešli pozmeňujúce návrhy. A aj vrátane poslancov, ktorí kritizovali vládu na predvolebné kupovanie si voličov a zvyšovanie nákladov štátneho rozpočtu.
Zvýšenie rodičovského príspevku by sa malo dotknúť približne 140.000 ľudí na Slovensku a toto opatrenie by malo stáť približne 145 miliónov eur.
Zvýšenie nezdaniteľného minima vyčíslili samosprávy ako výpadok v príjmoch z podielových daní na úrovni 44,7 milióna eur.
Výpadok dane vďaka zníženiu dane z príjmov na 15 % odhadli poslanci SNS z dostupných údajov na 43 miliónov eur.
Len v týchto prípadoch zdvihli opoziční poslanci ruku za výpadok príjmov presahujúci 230 miliónov eur. Bude teda zaujímavé sledovať, ktorá z týchto strán bude kričať, že si koalícia kupuje voličov predvolebnými sociálnymi balíčkami a navyšuje dlhy v rozpočte. Lebo sami sa ku koaličným návrhom hlásia a hlasujú za nich.