Poslanci posunuli do druhého čítania novelu zákona o podpore práce s mládežou
Parlament dnes posunul do druhého čítania vládnu novelu zákona o podpore práce s mládežou, ktorou sa má táto práca posilniť. Ministerstvo školstva chce novelou zabezpečiť efektívnejšiu medzirezortnú a medzisektorovú spoluprácu aktérov v oblasti starostlivosti o mládež na národnej, regionálnej aj miestnej úrovni. Novela má flexibilne reagovať na aktuálne potreby mladých ľudí a podporiť rozvoj ich participácie a angažovanosti pri správe vecí verejných na všetkých úrovniach.
Novela zároveň definuje nové pojmy v oblasti práce s mládežou, ktoré sú dôležité pre rozvoj tejto oblasti a pre jednotné chápanie problematiky. Vznikne nový inštitút Moderné centrum mládeže.
„V prípade Moderného centra mládeže hovoríme o udeľovaní značky kvality existujúcim organizáciám pracujúcim s mládežou, nejde o vytváranie novej inštitúcie pod týmto názvom. Organizácie pracujúce s mládežou sa o značku kvality budú môcť uchádzať na základe vlastného rozhodnutia a na základe splnenia podmienok a kritérií vydaných vo výzve ministerstva školstva. Udelenie značky kvality by malo vypovedať o kvalite poskytovaných činností pre mládež, ktoré by mali reagovať na aktuálne potreby a podporovať mladých ľudí v ich rozvoji. Táto zmena môže taktiež výrazne pomôcť aj menším subjektom pôsobiacim v oblasti práce s mládežou, ktoré budú za svoju aktivitu formálne ocenené, čo môžu využiť na svoju ďalšiu prezentáciu a rozvoj," uviedlo pre agentúru SITA ministerstvo školstva.
Parlament prelomil veto prezidentky, opätovne schválil novelu zákona o sudcoch a prísediacich
Parlament opätovne schválil novelu zákona o sudcoch a prísediacich. Prezidentka SR Zuzana Čaputová ju vetovala 10. júla s tým, že jeden článok novely je v rozpore v Ústavou SR. Sudcovi na základe novely kandidatúrou vo voľbách do NR SR či do...
Čítať ďalej
Rezort školstva dodal, že vďaka jedenástim rokom účinnosti zákona sa vytvorili profesie ako koordinátor práce s mládežou a lektor v oblasti práce s mládežou. „Cieľom novely je posilniť prácu s mládežou aj na regionálnej a miestnej úrovni práve prostredníctvom existencie koordinátorov práce s mládežou, ktorí budú vo VÚC a prípadne aj v mestách či obciach sieťovať jednotlivých aktérov pôsobiacich v tejto oblasti a zabezpečovať systematický, organizovaný a participatívny prístup k mladým ľuďom," vysvetlilo ministerstvo.
V súčasnosti existuje mládežnícky parlament, ktorý sa zriaďuje na základe rozhodnutia obce, ale nemá oporu v zákone. „Uvedená novela sa venuje aj mládežníckym parlamentom. Predpokladáme preto posilnenie postavenia mládežníckych parlamentov a participácie mladých ľudí na miestnej úrovni, ako aj posilnenie účelu, na ktorý sú zriaďované. Orgánom obce môže mládežnícky parlament pomôcť pri získavaní informácií, názorov a potrieb mladých ľudí a tie môžu byť následne využité v prospech fungujúcej samosprávy," dodalo ministerstvo.