Rusko dlhodobo diverzifikuje svoje rezervy a odstiháva sa od amerického dolára. Krajina v poslednom desaťročí štvornásobila svoje zásoby zlata. Tento krok sa začína vyplácať. Ceny zlata sa vyšplhali na šesťročné maximum. V minulom roku tak nominálna hodnota národného zlata vyskočila až o 42% na konečných 109,5 miliárd dolárov a vzácny kov tak teraz predstavuje najväčší podiel na celkových ruských rezervách od roku 2000.
Ruská centrálna banka sa v posledných rokoch stala najväčším nákupcom zlata. Politika prezidenta Vladimíra Putina sa snaží dlhodobo minimalizovať vplyv amerického dolára na ruskú ekonomiku, pretože vzťahy medzi krajinami zostávajú aj naďalej napäté. Keby bolo Rusko nútené siahnuť na svoje zlaté rezervy, získalo by statnú cenu. Žltý kov totiž smeruje k svojmu najlepšiemu roku za sledované obdobie od roku 2010. Výsledok tohto rastu výrazne ovplyvňuje aj americko-čínska obchodná vojna, ktorá má negativny vplyv na globálny rast ekonomiky a centrálne banky v dôsledku toho zmierňujú svoje menové politiky.
“ uviedol Vladimír Miklashevský, stratég spoločnosti Danske Bank A / S v Helsinkách. „
Dolár končí: Rusko a EÚ majú záujem o vzájomný obchod v národných menách bez "greenbacku"
Po stretnutí ruského ministra financií, Antona Siluanova s viceprezidentom Európskej komisie pre energetiku, Marošom Sefcovičom, chcú obaja partneri rýchlo rozšíriť používanie národných mien v obojstranne vzájomných platbách.
Čítať ďalej
16 | 06 | 2019
|
Imrich Kovačič
Rusko však nie je ani zďaleka jedinou krajinou, ktorá sa rozhodla opustiť americký dolár a začala svoje rezervy zhromažďovať v zlate. Medzi najväčšími kupcami zlata boli v posledných rokoch najmä Čína, Kazachstan a Poľsko a očakáva sa, že sa svetové podiely zlata budú ešte chvíľu
.
Nie všetky ruské kroky sa však vyplácajú. Minulý rok presunula ruská centrálna banka približne 100 miliárd dolárov amerických dolárov do eura, juanov a jenov. Čínska mena však od tej doby výrazne poklesla. Rusko tiež zaznamenalo straty aj v podieloch amerických štátnych dlhopisov.
Komentár Valentína Katanasova: Rusko ako "menový manipulátor" už vie, ako skončí dolár
Čo je za konceptom "menový manipulátor", ktorý zaviedla Trumpova administratíva
Čítať ďalej
10 | 07 | 2019
|
Valentín Katanasov (Fond strategickej kultúry), Preklad: Zuzana Perželová
"Rusko môže naďalej nakupovať zlato, aby tak kompenzovalo tieto straty vo svojich rezervách", uviedol Kirill Tremasov, bývalý úradník ministerstva hospodárstva a teraz vedúci analýzy v Loko-Invest v Moskve. Zatiaľ to funguje a zlato získava pre svojich držiteľov výnosy až 18% len za tento rok na úroveň 1.513 dolárov za uncu.
Prinajmenšom pre Rusko však ide skôr o diverzifikáciu s ohľadom na bezpečnosť a stabilitu, než o úžitok z výnosov stúpajúcich cien zlata. Ruská centrálna banka začala kupovať zlato ešte pred viac ako desiatimi rokmi, kedy nákupy dosahovali rekordné hodnoty najmä v roku 2011 a následne aj naďalej zvyšovala svoje nákupy zlata, keďže ceny tohto kovu v nasledujúcich rokoch klesli.
„Dolár sa stáva toxickým“, stále viac krajín hľadá alternatívu
Americký dolár je anachronizmom moderného svetového hospodárstva, tvrdí riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryshkin.
Čítať ďalej
19 | 06 | 2019
|
Imrich Kovačič
„
Je nepravdepodobné, že by centrálna banka sledovala cieľ zarábať v procese spravovania zlatých rezerv,“ uviedol e-mail Dmitrij Dolgin, ekonóm ING Bank. „
Nákupy boli skôr o diverzifikácii aktív.“
VIAC INFORMÁCIÍ O RUSKÝCH REZERVÁCH |
---|
- Ruské zlaté rezervy predstavujú celkovo viac ako 2 200 ton, čo z Ruska robí v poradí piatu krajinu sveta s najväčšími rezervami zlata, ktoré predstavujú podiel až 20,7% celkových rezerv.
- Hodnota ruských menových rezerv v minulom roku vzrástla o 9,5%, čím zaostáva za ziskom drahých kovov.
- Najnovšie údaje ukazujú, že centrálna banka tento rok nakúpila asi 106 ton. zlata. To je o 19% menej ako v rovnakom období v roku 2018, ale stále viac ako ktorýkoľvek iný štát.
- Minulý rok ruské nákupy zlata prvýkrát prekročili vlastnú produkciu ťažby z ich zásob zlatých baní.
|