Podľa Ravasza na Slovensku žije okolo 440-tisíc Rómov, vyplýva z Atlasu rómskych komunít
04 | 09 | 2019 I SITA

 Na Slovensku dnes podľa odhadov žije okolo 440-tisíc Rómov. Vyplýva to z údajov aktualizovaného Atlasu rómskeho komunít, ktorý dnes na tlačových raňajkách predstavil splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz. Atlas mapuje život v 804 rómskych osadách, v ktorých žije početnejšia rómska komunita. Prieskum však zachytil aj menšie skupiny v 373 ďalších obciach.


Prináša tak nové zistenia o kvalite života Rómov v našej krajine. Úrad splnomocnenca dokument pripravil v spolupráci s Inštitútom pre výskum práce a rodiny. Tretie vydanie atlasu chce využiť na podporu projektov v lokalitách, kde je potrebné situáciu zlepšiť a vyrovnávať tak rozdiely v životnej úrovni na Slovensku. Ide o základný dokument pri nastavovaní štátnych integračných politík, ktorý pomáha aj pri vedeckých výskumoch.

Atlas rómskych komunít je podľa Ravasza jediný a jedinečný zber, ktorý mapuje život rómskych komunít na Slovensku. Aktualizovaná databáza tak prináša základné zistenia o súčasných podmienkach rómskych komunít na Slovensku.

"To, že spoznáme životné podmienky Rómov nám umožňuje lepšie cielenie štátnych politík, vieme nastaviť legislatívne zmeny, podporu z eurofondov či iné záležitostí. Musíme vedieť s kým pracujem, musíme sledovať, či sa to vyvíja dobrým, alebo horším smerom. Prvé údaje ukazujú, že naše opatrenia fungujú, sme však ďaleko od toho, aby sme všetko vyriešili," podotkol splnomocnenec.

Ministerka tvrdí, že žiadna vláda nezvyšovala platy učiteľom ako táto, podľa učiteľov len dorovnáva nárast miezd
Ministerka školstva Martina Lubyová hovorí o najvyššom zvýšení platov v histórii, učitelia tvrdia, že situácia s platmi v školstve je stále zlá. Podľa Viktora Križa zo Slovenskej komory učiteľov viac ako učiteľ zarobí pokladník v hociktorom... Čítať ďalej
04 | 09 | 2019 | sita


Úrad splnomocnenca v spolupráci s Inštitútom pre výskum práce a rodiny vyzbieral veľký objem dát v 1 177 obciach na celom Slovensku, do atlasu zaradili 804 obcí, v ktorých je 30 percentné zastúpenie rómskej komunity. "Zber dát sa konal v regiónoch od decembra 2018 do apríla 2019. Pozostával z viacerých fáz.

Komunity sme oslovovali dotazníkom a pýtali sme sa na koncentráciu tejto komunitu, lokalizáciu, typy obydlí či infraštruktúrne pokrytie, Sústredili sme sa aj na disparity medzi majoritou a Rómami a občiansku vybavenosť obcí," vysvetlil analytik Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ľuboš Kovács. Údaje následne overovali terénni pracovníci Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Finálnej verzii atlasu predchádzala verejná konzultácia, dáta poskytli širšej verejnosti na pripomienkovanie.

Ravasz pripomenul, že prvý zber dát sa uskutočnil v roku 2004 a druhý v roku 2013. „Od roku 2004 je zmena obrovská. Napríklad v prístupe k pitnej vode v najväčších sto rómskych komunitách na Slovensku za 15 rokov má o 20 percent ľudí viac prístup k čistej pitnej vode. Máme však stále 25 až 30-tisíc ľudí, ktorí k čistej vode prístup nemajú," uviedol. Atlas takisto konštatuje, že medziročný prírastok Rómov sa znižuje.

Podľa dát z odhadovaného počtu Rómov na Slovensku 57-tisíc ľudí žije v segregovaných oblastiach, v tých ale podmienky už nie sú tak zlé, ako pred 15 rokmi. „Veľmi je dôležité, aby sme čelili stereotypom a čelili tvrdeniam, že smerujeme do rómskej apokalypsy. Chceme tomu čeliť normálnymi údajmi, ktoré hovoria o tom, ako to naozaj na Slovensku vyzerá," podotkol Ravasz.

Dáta, ktoré mapuje najnovšie vydanie Atlasu rómskych komunít, je oddnes dostupné na webovom sídle Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.