Vedci vynašli gél na obnovu zubnej skloviny
Čínski vedci našli spôsob, ako obnoviť zubnú sklovinu. Tím výskumníkov z univerzity v meste Če-ťiang vytvoril gél, po ktorom sa sklovina dokáže obnoviť. O výsledkoch svojho výskumu píšu v odbornom časopise Science Advances.
Zubná sklovina je mineralizovaná vrstva pokrývajúca povrch zuba a je to najtvrdšie tkanivo v ľudskom tele. Nedokáže sa však sama obnovovať. V dôsledku toho je zubný kaz jedným z najbežnejších chronických ochorení u ľudí, uvádzajú vo svojom výskume vedci.
Na opravu poškodenej skloviny zubov sa používajú živicové, keramické či amalgámové výplne, tie však nedosahujú permanentnú opravu a môžu sa uvoľniť, keďže sú vyrobené z cudzích materiálov.
Hoox for business: Zabezpečená komunikácia bez odpočúvania!
Mať istotu, že vaše volanie či správy nikto neodpočúva, má v dnešnom svete pre isté skupiny cenu zlata. Atos Hoox for business je takým riešením a ponúka bezpečnú komunikáciu naprieč celým komunikačným reťazcom – od smartfónu cez použité aplikácie...
Čítať ďalej
01 | 09 | 2019
|
Ján Prokop
Gél obsahuje vápnik a fosfát, ktoré obsahuje aj zubná sklovina, aby podporili jej samostatnú obnovu. Vedci Žuej-kchang Tchang, Čao-ming Liou a ich desiati kolegovia gél otestovali na vytrhnutých poškodených ľudských zuboch. Tie udržiavali v nádobách s roztokom, ktoré simulovali prostredie v ústach.
Sklovina sa s gélom dokázala sama obnoviť v priebehu 48 hodín. Gélu sa však podarilo vytvoriť vrstvu hrubú len tri mikrometre, a teda o približne 400-krát tenšiu, ako je nepoškodená sklovina. Podľa Tchanga však gél možno aplikovať opakovane, aby vrstva zhrubla.
Vedci gél v súčasnosti testujú na myšiach a dúfajú, že ho v neskorších štádiách výskumu budú môcť otestovať aj u ľudí v prirodzených podmienkach. A to teda aj keď jedia a pijú.