V Španielsku sa na paradajkovej bitke v meste Buňol zúčastnilo vyše 20.000 ľudí
Vyše 20.000 ľudí sa v stredu v meste Buňol na východe Španielska zúčastnilo na tradičnom pouličnom obhadzovaní sa zrelými paradajkami. Každoročná paradajková bitka nazývaná La Tomatina je obľúbenou turistickou atrakciou a tento rok sa konala už 74.-krát, informovala agentúra AP.
Na hodinovú bitku bolo nachystaných 145 ton paradajok, ktoré priviezlo šesť nákladných áut. Po "boji" ostali ulice mesta pokryté červenou zmesou paradajkových zvyškov a šťavy. Rovnako dopadli aj účastníci, ktorí na podujatie prišli s plaveckými okuliarmi, aby si chránili oči.
La Tomatina sa skončila na poludnie, pričom organizátori následne vyčistili ulice prúdom vody. Účastníci zatiaľ využili verejné sprchy alebo sa umyli v miestnej rieke.
Vstup na Tomatinu je v posledných rokoch spoplatnený a bitka má aj prísne stanovené bezpečnostné pravidlá. Lístok na ňu stál tento rok 12 eur, pričom 5000 lístkov bolo vyhradených pre obyvateľov mesta Buňol a zhruba ďalších 17.000 pre ostatných účastníkov.
Švajčiarsko si stanovilo cieľ klimatickej neutrality do roku 2050
Švajčiarsko sa stalo ďalšou krajinou, ktorá oznámila, že chce dosiahnuť tzv. klimatickú neutralitu do roku 2050. Ako v stredu oznámila švajčiarska vláda, tento cieľ stanovila "na základe nových vedeckých záverov", ktoré vlani zverejnila komisia...
Čítať ďalej
"Je to skrátka úžasné. Užívala som si každú minútu," povedala agentúre AP 28-ročná Abby Tackteeová z anglického Newcastlu.
Inšpiráciou pre túto fiestu, konajúcu sa vždy v poslednú augustovú stredu, bola údajne udalosť z roku 1945, keď sa miestna mládež počas pochodu na počesť miestneho svätca kvôli škriepke začala obhadzovať paradajkami. Podľa legendy vtedy okrem paradajok náhodne nájdených na zemi vyrabovali aj stánok miestneho zeleninára. Škodu mu neskôr museli nahradiť. Na bitku sa však nezabudlo a o rok sa jej účastníci zišli znova, ale doniesli si už vlastné paradajky. Druhý ročník Tomatiny rozohnala polícia.
Miestna radnica sa paradajkovej bitke najprv bránila, napriek tomu sa však Tomatina vždy konala opäť a časom sa dočkala aj požehnania úradov, ktoré v nej najmä v 70. rokoch videli výborný stimul pre cestovný ruch.