Poslanci SaS chcú, aby agenda lesného hospodárstva spadala pod životné prostredie
29 | 08 | 2019 I SITA

 Poslanci za stranu Sloboda a solidarita (SaS) Anna Zemanová, Karol Galek a Radoslav Pavelka chcú, aby agenda lesného hospodárstva spadala pod životné prostredie. Preto poslanci opozičnej strany navrhujú novelu zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. Cieľom predloženého návrhu je presun agendy lesného hospodárstva pod rezort životného prostredia a dosiahnutie spoločenskej dohody v oblasti starostlivosti o lesy ako najdôležitejšieho stabilizačného prvku v krajine.


„Štátu sa starostlivosť o les vymkla spod kontroly. Zlé a nekompetentné rozhodnutia rezortu pôdohospodárstva nás priviedli do situácie, kedy nám Európska komisia pre nedostatočnú ochranu prírody hrozí sankciami. Situácia sa v chránených územiach a lesoch zhoršuje. Vyhováranie sa, že za stovky vyrúbaných hektárov lesa môžu živelné kalamity, viac neobstojí. Svojich práv sa oprávnene domáhajú aj súkromní vlastníci lesa, ktorí nežiadajú nič viac, ako konečne jednoduché a jasné pravidlá pri správe vlastných pozemkov v chránených územiach. Zároveň by malo platiť, aby boli vlastníci, správcovia a obhospodarovatelia pozemkov v chránených územiach pri ochrane prírody rovnocennými partnermi,“ píšu predkladatelia.

AKTUALIZOVANÉ: Taliansky prezident požiadal premiéra Conteho, aby zostavil novú vládu
Taliansky prezident Sergio Mattarella udelil vo štvrtok dočasnému premiérovi Giuseppemu Contemu mandát na zostavenie novej vlády. Stalo sa tak deň po tom, ako bola dosiahnutá dohoda o vytvorení vládnucej koalície, čím sa zabránilo vypísaniu... Čítať ďalej
29 | 08 | 2019 | TASR


Zodpovedná príprava krajiny na zmenu klímy si podľa poslancov SaS vyžaduje nájsť rovnováhu medzi ťažbou dreva a využívaním lesa ako prirodzenej ochrany pred povodňami či zosuvmi pôdy. „Potrebujeme nastaviť pravidlá, ako z hospodárskeho hľadiska využiť drevo a zároveň les zachovať tak, aby mali z neho prospech aj naše deti. Aby sme odstránili pretrvávajúce konflikty a dosiahli prijaté záväzky, navrhujeme presun agendy lesného hospodárstva pod rezort životného prostredia,“ dodávajú predkladatelia. Účinnosť novely navrhujú od 1. januára 2020.

Hovorca Ministerstva životného prostredia SR Tomáš Ferenčák pre agentúru SITA uviedol, že rezort nehodnotí návrhy poslancov Národnej rady SR. Zároveň však zdôraznil, že v tejto súvislosti je v NR SR legislatíva, ktorá v národných parkoch zakazuje plošné výruby lesov, ako tomu bolo v Nízkych Tatrách. „Po 17 rokoch dáva novela zákona o ochrane prírody štátnej ochrane prírody reálne kompetencie zabrániť výrubom či iným zásahom do vzácnych lokalít. V prvom čítaní získala novela podporu 90 poslancov. Po vstupe do platnosti dokážeme vďaka nej ochrániť vyše 400-tisíc hektárov vzácnych území Slovenska,“ priblížil Ferenčák.