Pakistan začal mimoriadnu očkovaciu kampaň proti detskej obrne
Pakistan začal v pondelok v 46 okresoch mimoriadnu trojdňovú vakcinačnú kampaň proti detskej obrne po tom, ako sa počet nakazených detí tento rok zvýšil na 58. Informovali o tom miestni predstavitelia, píše agentúra DPA.
"Dňa 26. augusta sme odštartovali trojdňovú očkovaciu kampaň v 46 okresoch v krajine," uviedol vedúci pakistanského programu očkovania proti detskej obrne Bábar bin Attá. Dodal, že sa na nej bude podieľať 4000 pracovníkov.
Kampaň sa zameria na 8,5 milióna detí naprieč celým Pakistanom. Najväčší dôraz bude kladený na 29 okresov v severozápadnej provincii Chajbar Paštúnchvá, kde sa vyskytlo 44 z celkove 58 prípadov nakazenia detí, spresnil Bábar bin Attá. Minulý týždeň tam boli nahlásené tri najnovšie prípady.
Mnohí rodičia však odmietajú dať svoje deti zaočkovať, keďže veria falošným správam o tom, že to môže spôsobiť ich sterilitu či iné ťažkosti. V apríli sa na internete napríklad rozšírila klamlivá videonahrávka, ktorá ukazovala, ako školáci v meste Péšávar ochoreli po tom, ako im bola podaná vakcína.
Vláda v Pakistane preto v oblastiach s najvyšším počtom nakazených detí začala aj rozsiahlu informačnú kampaň. V okrese Bannú sa napríklad nachádzajú reklamné tabule zdôrazňujúce, že vakcíny pochádzajú z Indonézie, čiže z moslimskej krajiny, a nie z Indie.
Pre podozrenia z údajnej sterilizácie moslimských detí zabili militanti už stovky zdravotníckych pracovníkov a policajtov, ktorí im poskytovali ochranu.
Rozširovaniu detskej obrny pomáhajú rozsiahle očkovacie kampane financované OSN. Zatiaľ čo v roku 2014 zaznamenali v Pakistane ešte 304 prípadov tohto ochorenia, vlani ich bolo už len 12.
Okrem Pakistanu sa detská obrna vyskytuje už len v Afganistane a Nigérii.
KDR má novú koaličnú vládu
Konžská demokratická republika (KDR) ohlásila v pondelok vznik novej koaličnej vlády. Stalo sa tak sedem mesiacov po inaugurácii nového prezidenta Félixa Tshisekediho. Informovala o tom agentúra AFP.
Čítať ďalej