Africkí migranti sa radikalizujú, najnovšie si sami určujú destináciu v Európe
Vincent Cochetel, vedúci európskej kancelárie utečeneckej agentúry OSN varuje, že migranti sú stále radikálnejší, pretože mimovládne neziskové organizácie námorných záchranárov ich nabádajú, aby presadzovali svoje požiadavky.
Desiatky z nich nedávno
odmietli prijať ponuku Španielska na ich vylodenie. Bolo pre nich prijateľné iba jedno miesto pristátia a to sa volalo Taliansko.
Španielsko africkým migrantom na lodi Open Arms ponúklo ako alternatívu k ich vylodeniu Mallorcu, ktorú však migranti odmietli s odkazom na zlú mentálnu situáciu "
zachránených". Nakoniec ich vydieracia taktika slávila úspech. Všetkým 83 nelegálnym prisťahovalcom z Afriky, bolo povolené vystúpiť na taliansky ostrov Lampedusa. Nemecko sa teraz môže tešiť na "
zúfalých" afrických nováčikov. "
Sprievodcovia" z Nemecka, Španielska, Francúzska, Luxemburska a Portugalska sú na ceste na Lampedusu, aby na mieste Afričanov zaregistrovali a pomohli im cestovať ďalej.
Vincent Cochetel vidí celý scenár kriticky: Záchranári z Open Arms odmietli španielsku ponuku bezpečného útočiska. Cochetel chápe aj obtiažnosť situácie na palubelode. Je však veľmi znepokojený stále radikálnejším požiadavky a nádejami niektorých migrantov a utečencov z Líbye a susedných krajín.
Podobne sa vyjadril Charlie Yaxley, hovorca OSN zodpovedný za Afriku, stredomorské štáty a Líbyu. Čoraz viac prevláda rastúci trend medzi migrantmi, aby si sami mohli určiť krajinu, kde požiadajú o azyl, povedal Yaxley pre
Euronews. "
Ľudia utekajúci pred konfliktmi vo východoeurópskych či západoafrických krajinách, zvyčajne žiadajú o azyl v susednom štáte. Azylový systém, ktorý existuje podľa Dohovoru o právnom postavení utečencov z roku 1951, totiž vyžaduje, aby sa uplatňoval v krajine, kde sa utečenec nachádza. Žiadatelia o azyl tak nemajú na výber, aby sa sami mohli rozhodnúť, kde požiadať o azyl," spresnil. Osoba by mala požiadať o azyl v oblasti, v ktorej sa práve nachádza. "
Nemôžu pozdržať svoju žiadosť o azyl a dúfať, že inde dostanú lepšie podmienky," povedal Yaxley.
Potom, čo talianske úrady na ostrove Lampedusa zhabali po zakotvení plavidlo "
Open Arms", ďalšia loď "
Ocean Viking" teraz hľadá "
bezpečné útočisko" pre 356 nelegálnych afrických prisťahovalcov. Loď, ktorú prevádzkuje francúzska charitatívne organizácie SOS Mediterranee a Lekári bez hraníc (MSF), drží pevne svoju pozíciu medzi Maltou a Lampedusou už 10 dní. Doteraz neexistuje "
žiadna odpoveď" z Talianska a "
skôr negatívna" z Malty, povedal Frederic Penard, šéf SOS Mediterranee.
Ďalšie ťažkosti čakajú na neprimeraného "
spasiteľa" "
Open Arms" v ich domovskej krajine. Podpredseda španielskej vlády Carmen Calvo povedal španielskemu rozhlasu: "
Open Arms nemajú povolenie na zachraňovanie." V apríli dostala loď povolenie opustiť Barcelonu a mala tri mesiace na odoslanie humanitárnej pomoci Grécku.
Lodi bolo zakázané odísť k líbyjskému pobrežiu a hľadať nafukovacie člny s Afričanmi. Podľa dokumentu generálneho riaditeľstva španielskeho obchodného námorníctva hrozí za porušenie tohto zákazu pokuta až 901.000 euro.