Kotlebovci chcú rozšíriť pôsobnosť tlačového zákona o internetové spravodajské médiá
Právna ochrana osôb, ktorým bolo prostredníctvom internetových médií pošliapané dobré meno, česť a dôstojnosť pred verejnosťou, by sa mala zlepšiť. Navrhujú to poslanci Národnej rady SR za Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS).
Na septembrovú schôdzu parlamentu preto predkladajú poslanci Marian Kotleba, Ján Kecskés, Rastislav Schlosár a Stanislav Drobný návrh novely tlačového zákona. Cieľom je rozšíriť pôsobnosť tlačového zákona o internetové spravodajské médiá. „Svetový trend elektronizácie služieb rýchlo expanduje a je prakticky nezadržateľný. Jednou z najviac sa rozvíjajúcich služieb pre verejnosť je aj spravodajstvo na internete. Kým o štandardné tlačené verzie denníkov a novín je klesajúci záujem, čítanosť internetových spravodajských portálov rastie. Internetové portály sa tak v konkurenčnom boji predbiehajú nielen v rýchlosti poskytnutia potrebných informácií svojmu čitateľovi, ale v rámci dosiahnutia vyššej čítanosti sa neštítia aj bulvarizovať, otvorene klamať alebo písať polopravdy či neoverené informácie o jednotlivcoch vo svojich článkoch," tvrdia predkladatelia.
Kotlebovci tvrdia, že dosah článkov a správ vďaka podpore sociálnych sietí dosahuje v niektorých prípadoch niekoľko stotisícovú čítanosť. „Je preto nespravodlivé a nesprávne, aby pri rovnakom, ak nie aj väčšom dosahu, mali internetové médiá privilégium oproti ostatným médiám, publikovať a šíriť bez postihu klamlivé alebo skreslené informácie, ktoré závažným spôsobom zasahujú do práva fyzických a právnických osôb na ochranu dobrého mena, cti a dôstojnosti," vysvetľujú poslanci za ĽSNS a dodávajú, že očistenie dobrého mena alebo ochrana osobnosti u dotknutých fyzických a právnických osôb v takom prípade záleží od dobrej vôle a morálky prevádzkovateľa internetového média, čo vo väčšine prípadov znamená, že sú nevymožiteľné.
Na novele tlačového zákona zároveň pracuje aj Ministerstvo kultúry (MK) SR. Pavol Čorba z kancelárie ministerky kultúry pre agentúru SITA uviedol, že ministerstvo sa touto problematikou už zaoberá. Zriadili na to dočasnú pracovnú skupinu. „Jednou z tém, ktoré sú predmetom diskusie uvedenej pracovnej skupiny, je aj zahrnutie on-line médií do legislatívy tak, aby aj pre takéto médiá bola garantovaná ochrana zdroja, a aby aj v digitálnom prostredí médií platil základný princíp zodpovednosti za obsah," dodal Čorba.
Na ministerstve vznikla dočasná pracovná skupina pre právnu ochranu novinárov už v lete minulého roka. Pôsobí pod Radou vlády SR pre kultúru. Jej členovia, medzi iným aj viacerí predstavitelia novinárskej obce, pracujú na novele tlačového zákona, ktorá by sa mala dostať do legislatívneho procesu tento rok. Pripravovaná novela má zohľadniť súčasné mediálne prostredie na Slovensku. Medzi očakávané zmeny, ktoré má priniesť, patrí najmä vymedzenie pojmu novinár a všeobecne väčšia ochrana novinárov, napríklad pred nedôvodným trestným stíhaním za ohováranie alebo civilnými žalobami v súvislosti s výkonom ich práce. Skôr, ako svoj návrh úpravy tlačového zákona predstavil rezort kultúry, však poslanci NR SR za Smer-SD Dušan Jarjabek a Miroslav Číž prišli na začiatku tohto roka s vlastným návrhom novely. Opätovne ním chcú zaviesť právo na odpoveď ako aj pokuty v podobe, v akej boli v zákone v roku 2008. Zároveň predseda NR SR a šéf SNS Andrej Danko avizoval, že chce rozšíriť návrh novely tlačového zákona o právo na odpoveď na komentáre a glosy. Zákon z roka 2008 kritizovala nielen opozícia, ale aj profesijné organizácie a medzinárodné inštitúcie. Rovnako je domácej i medzinárodnej kritike vystavený aj návrh poslancov za Smer-SD.