Truban: Do štátnych podnikov nechceme dosadzovať svojich ľudí, ale odborníkov
Progresívne Slovensko a Spolu chcú priniesť zmenu v politickej kultúre a odbornosti. Do štátnych podnikov nechcú dosadzovať "svojich" ľudí, ale kvalitných odborníkov, ktorí budú pracovať na zmene. V rozhovore pre TASR to povedal líder koalície oboch strán Michal Truban. Odbornosť chcú zvýšiť aj podporou vedy a vzdelávania, plánujú reformovať školstvo.
"My nechceme prísť a dosadzovať nejakých ľudí do svojich štátnych podnikov. Chceme naozaj robiť veľké a transparentné výberové konania. Chceme, aby sa čo najlepší možní ľudia mohli zúčastňovať na riadení štátu a pomáhať štátu k zmene," skonštatoval Truban pre TASR.
Na kandidátke do parlamentných volieb chcú ponúknuť kvalitných ľudí, zastúpení v nej majú byť občania rodovo, regionálne, ale aj odborne. Zmenu v politickej kultúre sa podľa jeho slov snažia ukázať spájaním a slušnosťou.
Konkrétny volebný program podľa jeho slov predstaví koalícia PS a Spolu koncom augusta. Zdôraznil však, že reformy chcú robiť citlivo, aby nabiehali postupne a testovali sa. "Aby sme videli, či niečo dáva zmysel, či niečo nedáva zmysel. Celkovo dať novú filozofiu politike," priblížil. Konkretizovať program zatiaľ nechcel. Ako príklad uviedol, že plánujú reformu školstva.
SMK bude pokračovať v rokovaniach s Mostom-Híd 15. augusta. Maďarské fórum už s bugárovcami rokovať nebude
Strana maďarskej komunity (SMK) bude pokračovať v rokovaniach o predvolebnej spolupráci so stranou Most-Híd 15. augusta. Maďarské fórum už s bugárovcami rokovať nebude.
Čítať ďalej
12 | 08 | 2019
|
Peter Králik/SITA
Pre PS a Spolu je podľa jeho slov "top priorita", aby pozíciu ministra školstva obsadil naozaj kvalitný človek. Meniť chcú napríklad prístup k učiteľom či odmeňovací systém, ale aj spôsob, ako sú manažované a rozdelené školy.
Truban podotkol, že málo financií sa dáva napríklad aj do vedy, ktorá je na Slovensku poddimenzovaná. Pritom podľa neho veľa šikovných slovenských vedcov pracuje v zahraničí. Poukázal na to, že Slovensko nemá prepojené vedné inštitúcie a akademikov s firmami. "Toto keď sa nám podarí lepšie prepojiť, získame oveľa väčšiu pridanú hodnotu, budeme mať oveľa viac patentov, inovácií a podobne," skonštatoval.
Na otázku, ako to chce docieliť, odpovedal, že vzdelávaním. "Je to zacyklený systém. To nie je jednoduché. Treba odmalička vychovávať deti, potom zreformovať vysoké školy, dať oveľa viac peňazí aj do vedných inštitúcií," tvrdí.
Reformu školstva chcú podľa jeho slov začať už v prvom volebnom období, ak sa im podarí dostať sa do vlády. Myslí si, že ak to bude hlavnou prioritou a budú na tom pracovať ľudia so skúsenosťami aj manažérskymi zručnosťami, reformu sa podarí urobiť.
Ak sa dostanú do opozície, budú podľa jeho slov využívať všetky možné prostriedky, aby Slovensku pomáhali. Zdôraznil však, že z opozície sa nedajú presadzovať zásadné zmeny a majú ambíciu byť vo vláde.