Jupiter nakrátko prevezme pozíciu najjasnejšej planéty na nočnej oblohe, pretože Venuša a Mars dočasne zmiznú z dohľadu. V sobotu večer sa popri Jupiteri objaví aj dorastajúci Mesiac vo fáze nazývanej tiež "
Waxing Gibbous Moon" (ktorý bude "
takmer" v splne) a bude nad horizontom viditeľný už za súmraku.
Saturn sa objaví aj v noci a bude viditeľný východne od Jupitera až do úsvitu. Mesiac sa objaví napravo od Saturnu v noci 11. augusta a naľavo ďalšiu noc 12. augusta, čím vzniknú viaceré unikátne príležitosti pre niektoré zriedkavé skupinové fotografie týchto nebeských telies.
Merkúr, ktorý
zažil trochu mierneho
FOMO (
pocit úzkosti - pozn. red.), sa objaví na oblohe východným smerom počas pondelkového úsvitu.
Všetky tieto magické momenty sa odohrajú na pozadí spŕšky roja meteoritov Perseid, ktorá dosiahne svoju vrcholnú fázu v pondelok 15. augusta, tesne pred splnom ktorý však padajúci roj "
zatieni" svojim svitom.
Nováčikovia vesmírneho fotografovania by mali mať možnosť zachytiť skupinovú fotografiu každú noc od piatku do pondelka. NASA
odporúča k ideálnemu pozorovaniu nočnej oblohy, vzdialiť sa čo najďalej od miest a mestských aglomerácií,
aby ste sa vyhli svetelnému smogu, ktorý pozorovanie nočnej oblohy výrazne znehodnocuje. Ideálne ak si prinesiete karimatku so spacákom niekde na vrchol hory a ľahnete si rovno na chrbát. Asi po 30-tich minútach hľadenia k oblohe sa vaše oči správne prispôsobia temnote.
Užite si krásny víkend nie len vo dne, ale aj v noci.