Ťažko pomenovať oneskorené prebudenie Veroniky Remišovej, ktorá sa rozhodla podať trestné oznámenie na bývalých policajtov konajúcich v kauzách Mariána Kočnera, pre údajné zakrývanie a marenie vyšetrovania trestnej činnosti Mariána Kočnera. Poslankyňa sa vyjadruje, že rozšifrovaná komunikácia Kočnera odhaľuje prehnitý stav bezpečnostných zložiek a podozrenia z koordinovaného dlhodobého páchania trestných činov. Čerstvú inšpiráciu dostala Remišová pravdepodobne z vyjadrenia Daniela Lipšica, v ktorom tvrdí, že organizovaný zločin tu naďalej pretrvá, aj keď sa podarilo výrazne ho obmedziť medzi policajtmi a súdmi.
Selektívne vnímanie médií a in flagranti informácii
Neviem, či poslankyňa ešte nevidela komunikáciu, ktorú nikto nepotreboval ani dešifrovať. Lišpicove erotické čety, Šufliarskeho perly ducha, čety Reného Vaneka alebo Glváčové ľahko dráždivé prejavy, pretože v uvedenej komunikácii nepostrehla ani etické a profesionálne pochybenia, či morálne poklesky týchto pánov voči svojim rodinám.
Prepis komunikácie
Veronika Remišová venuje pozornosť informácii, ktorá sa objavila v nevierohodnej reprodukcii v denníkoch, zrejme z neautorizovaného a preformulovaného prepisu komunikácie, o ktorej Lišpic tvrdí, že bola získaná absolútne zákonným spôsobom.
K prepisu komunikácie z aplikácie Treema, v nedávnej reakcii Tibor Gašpar pripomenul, čo všetci logicky uvažujúci aj tušili, že na zaistení nahrávok sa podieľal aktívne Peter Tóth, známy konšpirátor, žoldnier, spisovateľ sci-fi a agent s akrobatickými schopnosťami prekrúcania faktov. Netvrdím, že Tóth nemá mimoriadne schopnosti, o ktorých sa nám ani nezdá, ale ak Tóth prejde okolo nejakého dôkazu, okamžite je infikovaný nedôveryhodnosťou.
Gašpar trafil klinec po hlave. Samotný fakt, že dôkaz zabezpečil Peter Tóth vylučuje jeho vierohodnosť. Zatiaľ nikto nehovorí o okolnostiach, očakávaných v septembri, keď obhajoba bude mať možnosť vyjadriť sa k nahrávke, vierohodnosti nahrávky, precíznosti prepisu, prípadne pozmeneniu obsahu nahrávky nesprávnym prepisom, ale nepredbiehajme.
Veronike Remišovej postačuje pre vierohodnosť prepojenia zločinu a polície to, čo si dokázala zapamätať z reprodukovania neautorizovaného prepisu, pod vplyvom Lipšicových záverov o korupcii.
Dlhodobo zažité, korupčné praktiky nefungujú spôsobom ako si ich schematicky, naivne predstavuje Veronika Remišová, ktorá tvrdí, že inšpekcia naháňa jednoduché porušenia zákonov a veľké ryby majú ochranu. Remišová zrejme nemá ani tušenie o tom, čo je príčinou korupcie v správaní, rozhodovaní a výkone povinností bežného policajta. Nemá praktické ani teoretické vedomosti o tom ako funguje polícia a justícia, aké sú reálne možnosti policajta, ani kto policajta reálne riadi a kontroluje. Vybrala si prvý prípad, ktorý ako tak pochopila a rozhodla sa verejne prezentovať svoj objav, podaním trestného oznámenia na vyšetrovateľov Kočnerových prípadov.
Prečo sa chce zviezť práve na mediálnej vlne proti Kočnerovi ?
Veronika Remišová vyčerpala vlastné kapacity ako na seba upútať pozornosť, prípadne ako z pozornosti vytĺcť politický kapitál. Preto je možné chápať Remišovej aktivitu v rámci novej strany ako ideologicky motivovanú snahu získať pozornosť v pozícii bojovníčky za spravodlivosť. Remišovej prestupu ku Kiskovi, ktorý sprevádzali veľké očakávania chýba agenda, ktorú sa rozhodla vyrobiť na momentálne sledovanom príbehu.
Veronika Remišová zrejme nedomyslela nielen svoje vyhlásenia, ale ani tvrdenia o trestnej činnosti policajtov. Činnosť vyšetrovateľa je od začiatku trestného konania do ukončenia vyšetrovania dozorovaná prokuratúrou a nebolo tomu inak ani vtedy, keď odmietali trestné oznámenia proti Kočnerovi.
Otázkou zostáva, či Veronike Remišovej táto, dosť podstatná okolnosť unikla alebo sa dozvieme, že hrdinsky podala trestné oznámenia aj prokurátorov, či inšpekciu, ktorá vo veci v minulosti konala.
Sarkazmus nevyvracia tvrdenia Remišovej, iba obnažuje jej pohnútky
Dvadsaťpäť rokov publikujem texty takmer súvisiace s trestnou činnosťou verejných činiteľov, bez ambícií pôsobiť v politike, či v brachiálnych zložkách. Viem, čo znamená kvalifikovane oznámiť korupciu a zneužívanie právomocí policajtov, sudcov a prokurátorov, ale aj detailne poznám dôsledky obnažovania korupčných praktík v justícii.
O praktikách Petra Šufliarskeho som v minulosti síce počula veľa, ale predsa len môj mozog akosi odmietal prijať fakt, že by sa prvý námestník prokuratúry uchýlil k nezákonnostiam dôverne známym z čias nacizmu, či päťdesiatych rokov. Otázkou...
Čítať ďalej
22 | 03 | 2019
|
Jana Teleki
Spravodlivosť a ani nespravodlivosť nie je nikdy jednosmerná. Justíciu nie je možné ozdraviť a výkon spravodlivosti zabezpečiť tým, že podľa aktuálneho mediálneho nastavenia nálad spoločnosti, budeme kopať do kohokoľvek na ľavici obžalovaných a znižovať jeho šance zbabelými výrokmi mimo súdnu sieň.
Rada pre pani poslankyňu
Pani Remišová, ak chcete skutočne minimalizovať korupciu predstaviteľov justície, nazývajte ich činy pravým menom a medializujte, v čom a ako pochybili. Nekompromisne poukazujte na ich trestnú činnosť bez ohľadu na to, čo vás za to čaká, čo urobí ich imunitné prostredie, aby vás umlčalo a zlikvidovalo.