Riaditeľ ŠVPS chce odškodniť chovateľov ošípaných, ktorých sa dotkol AMO
Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Jozef Bíreš chce odškodniť slovenských chovateľov ošípaných, ktorých sa dotkol africký mor ošípaných (AMO). Náhrada škody by mala byť vo forme finančnej pomoci podľa presne stanovených podmienok.
"Máme v pláne odškodniť dotknutých chovateľov. Odškodnení budú finančne, podľa toho, aká je trhová cena ošípaných. Základom na prepočet náhrady škody bude určenie hmotnosti. Toto považujeme za transparentný princíp. Chceme takto pomôcť chovateľom, aby pre nich nebol výskyt AMO na východe Slovenska devastujúci," uviedol v pondelok pre agentúru SITA Jozef Bíreš.
Pri opise aktuálnej situácie s AMO na Slovensku riaditeľ ŠVPS uviedol, že stále platia dva potvrdené prípady a ŠVPS aktívne kontroluje vyčlenenú oblasť tzv. ochrany a dozoru, ktorú stanovila na tri a desať kilometrov od zóny výskytu.
"Tieto oblasti zväčšujeme, pretože robíme prieskum aj ostatných dedín. Dnes večer budeme mať výsledky všetkých porazených ošípaných. Ak na základe ich výsledkov bude treba prijať nejaké ďalšie opatrenia, budú ešte prísnejšie. Zatiaľ opatrenia zvoľňovať určite neplánujeme. Pre nás je prvoradé, aby sa mor nešíril," povedal v pondelok Bíreš.
Na Slovensku pribudol druhý prípad afrického moru ošípaných, potvrdili ho v obci Veľký Kamenec
Na východe Slovenska zaznamenali už druhý prípad nákazy vírusom afrického moru ošípaných (AMO). V obci Veľký Kamenec v okrese Trebišov cez víkend uhynula ošípaná z domáceho chovu. V utorok potvrdili, že príčinou úhynu bolo práve infikovanie vírusom...
Čítať ďalej
Africkým morom ošípaných nemajú byť podľa Jozefa Bíreša ohrozené len pohraničné oblasti Slovenska pri Maďarsku. "Ostatné pohraničné oblasti zatiaľ držíme v pohotovosti, no podobná situácia ako v Maďarsku, je aj v Poľsku a na Ukrajine," uzavrel Bíreš.
Prvý výskyt AMO bol na Slovensku potvrdený 25. júla 2019 a ohnisko bolo v obci Strážne v okrese Trebišov, kde boli utratené štyri ošípané v rámci opatrení na zabránenie šírenia nákazy. Následne 30. júla 2019 boli utratené a neškodne odstránené všetky ošípané v obci.
Od ošípaných boli odobraté vzorky krvi na zistenie či boli, resp. neboli nakazené vírusom AMO. Na základe rokovania expertnej skupiny pre AMO boli odporúčané RVPS Trebišov vydať pre obec Strážne dodatočné opatrenia, vrátane zákazu chovu ošípaných v obci. Na východe Slovenska zaznamenali aj druhý prípad nákazy AMO v obci Veľký Kamenec.
Tam cez posledný júlový víkend uhynula ošípaná z domáceho chovu. Dňa 30. júla bolo potvrdené, že príčinou úhynu bolo práve infikovanie vírusom AMO.
Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba ošípaných a diviakov. Vírus sa šíri priamym aj nepriamym kontaktom a je rezistentný aj pri vysokom rozsahu teplôt a mimoriadne odolný. Úmrtnosť dosahuje 90 až 95 percent. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. Regenerácia diviačej populácie po zasiahnutí vírusom AMO trvá minimálne 15 rokov.
Rok 2018 nebol pre slovenských chovateľov ošípaných jednoduchý
Bratislava 29. decembra (TASR) - Rok 2018 nebol pre slovenských chovateľov ošípaných jednoduchý. Čeliť museli viacerým zásadným otázkam, ktoré ovplyvňovali ich podnikateľskú činnosť. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a...
Čítať ďalej