India otestovala najmodernejšiu raketu rýchlej reakcie typu zem - vzduch (QRSAM). Nový systém protivzdušnej obrany prebieha testovaním počas rastúceho napätia medzi Dillí a Islamabadom kvôli územiu Kašmíru.
Terénna raketa bola odpálená priamo s kamiónu, ktorý ju preváža a úspešne zasiahla svoje ciele počas testov, ktoré sa uskutočnili v nedeľu na východe Indického štátu Odisha. Indický minister obrany zdieľal fotografie a video o odpálení rakety na svojom Twitteri.
Nový systém protivzdušnej obrany sa môže pochváliť prevádzkovým dosahom 25 - 30 kilometrov. Je tiež vybavený zariadeniami proti rušeniu, ktoré mu umožňujú preniknúť hlbšie do radov obrany nepriateľa. Raketa už podstúpila sériu pokusov v roku 2017 a taktiež vo februári tohto roku. Tento krát boli dve rakety použité na zasiahnutie cieľov letiacich v rôznych nadmorských výškach a v rôznych podmienkach. Indické médiá citovali vojenské zdroje, ktoré vítajú vysokú manévrovateľnosť systému.
Testy prichádzajú v čase zvyšujúceho sa napätia medzi Indiou a Pakistanom. Pravdepodobne súvisia aj s opätovnou eskaláciou napätia pri sporoch ohľadne regiónu Kašmíru. V nedeľu sa strhla hraničná prestrelka v Kašmíre vo vzdialenom okrese Poonchsi, kde sa do stretu dostali vojenské sily obidvoch krajín.
India v sobotu uviedla, že zmarila pakistanským militantom pokus o „infiltráciu“ územia. Kašmír v posledných dňoch zaznamenal aj niekoľko prípadov cezhraničného ostreľovania. Nové Dillí vyslalo do Kašmíru v priebehu posledných dvoch týždňov ďalších 35 000 vojakov, ktorí sa pridali k už početnám vojenským silám umiestneným v regióne.
Napätie medzi oboma susedmi upútal aj pozornosť amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa okamžite ponúkol ako sprostredkovateľ na vyriešenie konfliktu. Jeho ponuku však Díllí odmietlo a vyhlásilo, že nepotrebuje žiadne vonkajšie zasahovanie do „dvojstranného“ problému. Pakistanský premiér Imran Khan naopak túto myšlienku privítal vyhlásením, že „je čas to urobiť“, aby sa zabránilo ďalšej eskalácii.