"Konšpiračné teórie sa najčastejšie tvoriia, šíria a objavujú na modernom informačnom trhu. V niektorých situáciách poháňajú celé skupiny, ale aj jednotlivých extrémistov, aby konali protizákonne a navádzajú v niektorých prípadoch až k páchaniu trestných činov alebo násilia," varuje dokument FBI, ktorý získali Yahoo News.
Aj keď dokument priznáva, že „domáci extrémisti riadení konšpiračnými metódami“ nie sú novým javom a ich rastúci počet a virulenciu na sociálnych sieťach, ako aj zvyšujúcu sa prevalenciu je možné pripísať na vrub veľkému množstvu „faktov o sprisahaní“.
K šíreniu konšpiračných teórií prispieva aj sporadické „odhaľovanie skutočných sprisahaní alebo utajovaní, ktoré zahŕňajú nezákonné, škodlivé alebo neústavné činnosti vládnych činiteľov alebo popredných politických činiteľov “, uvádza dokument. Agentúra v ňom konštatuje, že odhaľovanie takýchto káuz iba “povzbudzujte teórie o sprisahaní v čoraz väčšom spektre spoločnosti.“
„Prívrženci konšpiračnýchteórií“ nie sú ani zďaleka okrajovou skupinou v spoločnosti. Takmer dve tretiny Američanov verí, že atentát na J.F.Kennedyho prebehol úplne inak, ako uvádzajú oficiálne správy. Viac ako polovica obyvateľov zas verí, že vláda ukrýva skutočné informácie o teroristických útokoch z 11. septembra. Ďalšie konšpiračné teórie získavajú prémiové vysielacie časy v hlavných spravodajských reláciách, kde napríklad Rachel Maddow pokračuje aj naďalej v už zdiskreditovanom príbehu o zasahovaní Ruska do vnútroných záležitostí USA. Aj napriek všetkým dôkazom, ktoré vyvrátili všetky jej tvrdenia, pokračuje v podsúvaní teórie o ovplyvňovaní prezidentskej kampane Donalda Trumpa s ktorou sa údajne dohodol na svojom víťazstve. Pokračuje v tom aj celé mesiace po ukončení vyšetrovania Muellerovej komisie a bez akýchkoľvek dôkazov.
Tlačová kancelária FBI, konfrontovaná s týmto dokumentom, trvala na tom, aby agentúra „nikdy nezačala vyšetrovanie založené výlučne na činnostiach chránených prvým dodatkom. Rovnako ako pri všetkých našich vyšetrovaniach, FBI nemôže nikdy sledovať webovú stránku alebo platformu sociálnych médií bez pravdepodobnej príčiny.“ (Táto práca má sklon spadať do NSA a CIA.)
FBI „má rada teóriu radikalizácie, pretože táto im odôvodňuje hromadné sledovania“, povedal bývalý agent FBI Michael German pre Yahoo s odkazom na myšlienku, že úplne normálni občania sú radikalizovaní práve prístupom k extrémistickému obsahu na sociálnych médiách. Práve predstava, že „konšpiračné teórie“ môžu zmeniť ľudí na zbrane ohrozojúce celú spoločnosť, poskytuje všetkým platformám sociálnych médií potrebnú výhovorku na cenzúru svojich používateľov, a to aj v prípade, že neexistuje dôkaz o tom, že spiklenecký obsah spôsobuje škodu, a vytvára tak symbiózu medzi Big Brother a Big Tech.