Ministerstvo zdravotníctva sa pri stratifikácii inšpirovalo krajinami západnej Európy, reagovalo na odporúčania INESS
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) sa pri prípravách stratifikácie inšpirovalo krajinami západnej Európy. "Pozreli sme sa na všetky krajiny západnej Európy, ktoré dosahovali lepšie výsledky ako my, a na základe podobnej demografie, epidemiologických čŕt aj toho, že realizovali reformu v oblasti ústavnej starostlivosti, sme predselektovali niekoľko krajín, ktoré sme analyzovali bližšie," informovalo ministerstvo.
Reagovalo tak na odporúčania Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS, ktorý vo štvrtok zverejnil index Zdravie za peniaze 2019, v ktorom sa Slovensko umiestnilo na chvoste rebríčka. INESS na základe analýzy odporučil identifikovať najlepšie skúsenosti zo zahraničia, ktoré by sa dali použiť aj na Slovensku.
"Išlo o Holandsko, nordické krajiny, Dánsko, Belgicko či Nemecko. Práve Dánsko spĺňalo všetky podmienky, a preto sme sa v rámci príprav inšpirovali najviac touto krajinou," pripomenulo ministerstvo. Dáni podľa MZ začali svoju reformu ešte v roku 2004, kde viacerými opatreniami dosiahli racionalizáciu siete nemocníc a koncentráciu výkonov do menšieho počtu špičkových pracovísk.
"Dopady už po pár rokoch ukazujú, ako poklesla odvrátiteľná úmrtnosť či sa zlepšila efektivita nemocníc," vysvetlilo ministerstvo. INESS odporúčal zhodnotiť a následne zvýšiť aj kvalitu vykazovaných dát týkajúcich sa zdravotného stavu a výsledky systematicky porovnávať s tými zahraničnými. Podľa rezortu je však komparácia náročná, každá krajina má svoje špecifiká. "Preto sme vybrali z dánskej reformy a iných krajín to najlepšie, čo bolo akademikmi aj v praxi overené ako to kľúčové k dosiahnutiu úspešných zmien," uviedlo MZ.
ZDRAVOTNÍCTVO: Počet chorých slovákov na salmonelózu každoročne narastá, vlani ich bolo 7373
Salmonelóza patrí k ochoreniam s najvyšším výskytom. Na Slovensku bolo minulý rok hlásených 7373 prípadov ochorenia, čo je oproti roku 2017 nárast o 17,7 percenta. V posledných piatich rokoch ich počet stále rastie a salmonely zároveň spôsobujú...
Čítať ďalej
Inštitút ďalej odporúčal na odbornej úrovni pripraviť realistické ciele slovenského zdravotníctva a zoradiť ich podľa priority na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé. Ministerstvo uviedlo ciele v kontexte stratifikácie. Medzi ne patrí kvalitnejšia a bezpečnejšia zdravotná starostlivosť pre pacienta, nižší počet opakovaných operácií a hospitalizácií aj zlepšenie dostupnosti nemocníc. Podľa MZ sa dá Zdravá zmena, ako ministerstvo nazýva stratifikáciu, vnímať aj ako dlhodobá stratégia, keďže zmeny budú implementované postupne počas 11 rokov.
V hodnotení zdravia za peniaze, na ktoré nadväzovali odporúčania inštitútu, je Slovensko na chvoste. Z 26 krajín, európskych členov Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), sme skončili tretí od konca. Analytici INESS spracovali 23 ukazovateľov, medzi ktoré patrili očakávaná dĺžka života, úmrtnosť matiek, ale aj výskyt osýpok zo svetových databáz. "Nikde neexcelujeme, sem-tam sme okolo priemeru,“ zhodnotil výsledky analytik INESS Martin Vlachynský.
Chorobnosť v Banskobystrickom kraji klesla, očakávajú sa ešte nižšie počty chorých
Výskyt akútnych respiračných ochorení, ako aj chrípky a jej podobných ochorení v Banskobystrickom kraji sa v týchto dňoch už výrazne približuje k mimosezónnej úrovni. Konštatovala to hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej...
Čítať ďalej