Nové úhrady za lieky podľa Šebovej znevýhodňujú viaceré skupiny chronických pacientov
Nové úrovne úhrad za lieky podľa poslankyne za hnutie Sme rodina - Boris Kollár a členky Výboru NR SR pre zdravotníctvo Zuzany Šebovej výrazne znevýhodňujú viaceré skupiny chronických pacientov, ale aj deti zaradené v povinnom očkovacom programe.
Ako uviedla vo svojom vyhlásení, ich doplatky za lieky sa v mnohých prípadoch zo dňa na deň zvýšia o viac ako 10 až 15 eur mesačne. Nová revízia úhrad sa má realizovať najskôr 1. októbra. 2019. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii uviedlo, že rokovalo s Asociáciou inovatívneho farmaceutického priemyslu a Asociáciou dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok.
"Tu je potrebné zdôrazniť, že pri viacerých navrhovaných zmenách v úhradách a doplatkoch zdravotné poisťovne argumentujú zmenou doterajšieho spôsobu liečby, často ho však paradoxne majú nahradiť lacnejšie alternatívy," uviedla Šebová. Úplne pritom podľa nej ale ignorujú odborné argumenty medicínskej obce a aj prípadné riziká spojené s tým, že v konečnom dôsledku nebudú niektorí pacienti užívať liečbu vôbec, alebo budú nastavení na liečbu drahšími alternatívami, čo má mať negatívny vplyv na verejné zdroje.
Ak chce štát fungujúce zdravotníctvo, musí zvýšiť platbu za poistencov, tvrdí analytik
Ak štát nechce obmedziť rozsah, kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti poskytovanej pacientom, bude musieť zvýšiť platbu za svojich poistencov. Tvrdí to analytik Dušan Zachar z INEKO. Poukázal na to, že parlament koncom minulého roka...
Čítať ďalej
"Predpokladáme, že zvýšenie doplatkov si mediálne opäť odnesú "nenažrané farmaceutické firmy", čo je obľúbená taktika na odvrátenie pozornosti od samotných zdravotných poisťovní. Boli to však zrejme práve poisťovne, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou držali ministerstvu zdravotníctva ruku pri vydávaní rozhodnutia o nových úhradách liekov zo zdravotného poistenia," konštatovala Šebová.
Podľa nej tomu napovedá aj navrhnutá účinnosť rozhodnutia, ktorá je stanovená na 1. októbra 2019, teda menej ako pol roka pred predpokladaným termínom parlamentných volieb. "Takéto rozhodnutia „od zeleného stola“ sa aj napriek možným politickým dôsledkom preto nedajú hodnotiť inak ako konštatovaním, že niekomu evidentne viac záleží na zvýšení zisku zdravotných poisťovní ako na pacientoch," ukončila Šebová.
Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že zmena znenia vyhlášky, ktorá rieši revíziu úhrad liekov, sa vykonáva kvartálne už od roku 2011. "Ministerstvo zdravotníctva rokovalo s Asociáciou inovatívneho farmaceutického priemyslu a Asociáciou dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok. MZ SR prihliada na potreby pacientov a zapracováva pripomienky z rozporového konania k novele vyhlášky," informoval rezort. "Nová vyhláška má mať platnosť od 20. augusta 2019 a nová revízia úhrad bude podľa nej vykonaná najskôr k 1. októbru 2019," uzavrelo MZ.
Spolu-OD by sa v budúcej vláde zamerala na školstvo i na zdravotníctvo
Vzdelanejšie Slovensko, modernizácia demokracie, nezávislá polícia, ale aj zlepšenie stavu slovenského zdravotníctva. To sú niektoré z priorít, na ktoré by sa mimoparlamentná strana Spolu – občianska demokracia zamerala, keby sa ocitla v budúcej...
Čítať ďalej