Pri riešení nedostatku sestier prešľapujeme na mieste, tvrdí komora
Situácia v oblasti ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie nie je oproti predošlému obdobiu o nič priaznivejšia, konštatovala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA).
Komora to uviedla pre agentúru SITA, keď hodnotila zmeny v rezorte zdravotníctva od začiatku tohto roka.
“Mohli by sme konštatovať, že naše snahy o zlepšenie podmienok pre výkon ošetrovateľskej praxe a praxe pôrodnej asistencie v odborných otázkach napredujú síce veľmi pomaly, ale aspoň nejaký posun tu je. No čo sa týka riešení nedostatku sestier a pôrodných asistentiek, akosi prešľapujeme na jednom mieste, resp. v niektorých prípadoch robíme krok vzad,“ upozornila komora.
Ministerstvo zdravotníctva v reakcii pripomenulo, že rozšírilo rezidentský program aj o sestry a pracuje na ich adekvátnom ohodnotení.
Pre SK SaPA je čiastočným zadosťučinením, že na základe ich podnetu sa Európska komisia začala zaoberať dodržiavaním smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení smernica o uznávaní odborných kvalifikácií.
Komisia zároveň vyzvala ministerstvá školstva a zdravotníctva, aby vysvetlili účel premenovania zdravotníckych asistentov na praktické sestry, rovnako aj ich kompetencie.
Komora pozitívne hodnotí aj to, že po viac ako roku od nástupu do úradu ich, ako zástupcov najväčšej skupiny zdravotníkov, prijala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
“Pričom sme vyjadrili fakt, že legislatíva, ktorú bohužiaľ prijala NR SR a proti ktorej sa nevyhranilo ani samotné MZ SR, nijako nerieši nedostatok sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku. Skôr sa zhoršujú systémové procesy, medziľudské vzťahy v zdravotníctve. Určite to neprispieva k dobrej atmosfére na pracoviskách, na čo v konečnom dôsledku doplatí pacient,“ uviedla komora.
Negatívnou správou pre komoru bolo, že po dvadsiatich rokoch budovania samostatného riadenia ošetrovateľstva na všetkých úrovniach, ku ktorému sme sa zaviazali v Mníchovskej deklarácii pred vstupom do EÚ, sa potichu a cielene zmenili zriaďovacie listiny štátnych zdravotníckych zariadení.
Zanikli pritom pozície námestníčok pre ošetrovateľstvo. Zrušili sa transparentné výberové konania na pozície vedúcich sestier, ktoré dávali čiastočnú záruku odbornosti riadenia ošetrovateľstva na pracoviskách.
“Zrušenie odboru ošetrovateľstva na MZ SR tiež nenapomáha posilneniu postavenia sestier, pôrodných asistentiek a ani iných zdravotníckych pracovníkov na Slovensku,” zhodnotila komora.
Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že si prácu sestier vysoko váži.
“Do praxe sme už uviedli mnohé opatrenia, ktoré prispejú k zlepšeniu pracovných podmienok lekárov, sestier a iných zdravotníckych pracovníkov vo všetkých zdravotníckych zariadeniach. Zároveň sme otvorení každej konštruktívnej spolupráci vrátane SK SaPA,” uviedlo MZ.
Ministerstvo tiež pracuje na adekvátnom mzdovom ohodnotení sestier.
“Takisto rezidentský program, ktorý je nástrojom, ako v budúcnosti dostať do regiónov nedostatkové špecializácie, sme rozšírili aj o sestry,” uviedlo ministerstvo.
Pokiaľ ide o počty pacientov na oddeleniach, ktoré pripadajú na zdravotnícky personál, pripravuje výnos o materiálno-technickom a personálnom zabezpečení zdravotníckych zariadení. Sestrám sa tiež podľa ministerstva zvýšili kompetencie.
Premenovanie zdravotníckeho povolania zdravotnícky asistent na praktickú sestru bolo podľa MZ schválené uznesením Výboru NR SR pre zdravotníctvo v júni 2018 na základe podnetu poslancov výboru.
“Vzhľadom na to, že išlo o poslanecký návrh, uvedená zmena neprešla v rámci legislatívneho procesu štandardným pripomienkovým konaním,” pripomenulo ministerstvo.
MZ ju riešilo v súlade s postupmi, ktoré jej vyplývajú z členstva v EK. Povinnosťou MZ SR bolo po nadobudnutí účinnosti zákona oznámiť Európskej komisii názov nového zdravotníckeho povolania – praktická sestra.
„Aktuálne pokračuje proces zhodnotenia na úrovni Európskej komisie a počas jeho trvania nie je možné zverejňovať detaily,“ dodalo ministerstvo.