Spojené štáty v plnej miere nedodržiavali rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie a mohli by čeliť čínskym sankciám, ak neodstránia niektoré clá, ktoré porušujú pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Správu priniesla agentúra Reuters s odvolaním sa na rozsudok sudcov WTO.
Čína sa obrátila na WTO už v roku 2012. Napadla vtedy americké antisubvenčné clá na čínsky vývoz, vrátane solárnych panelov, veterných elektrární, oceľových valcov a hliníkových výliskov, ktoré v tom čase predstavovali obchod v objeme 7,3 miliardy USD.
Úrad amerického obchodného zástupcu (USTR) Robert Lighthizer uviedol, že Spojené štáty preukázali subvenčné dotovanie štátnych podnikov samotnou Čínou a takisto skresľovanie svojich hospodárskych výsledkov. Rozhodnutie však ukladá Spojeným štátom akceptovať čínske ceny s mierou dotácií, hoci USTR tieto ceny vníma ako „skreslené“.
"Tento záver ignoruje zistenia Svetovej banky, pracovných záverov OECD, ekonomické prieskumy a ďalšie objektívne dôkazy, ktoré Spojené štáty predložili," uviedli vo svojom vyhlásení USA. „Odvolacia správa WTO podkopáva samotné pravidlá WTO, vďaka čomu sú menej účinné v boji proti čínskym dotáciám SOE, ktoré poškodzujú amerických pracovníkov a podniky, a narúšajú globálne obchodné trhy po celom svete,“ píše sa vo vyhlásení.
Podľa prezidenta Donalda Trumpa budú Spojené štáty aj naďalej blokovať proces vymenovania alebo opätovného menovania členov odvolacieho orgánu WTO, ktorý je v skutočnosti vrchným súdom pre svetový obchod.
Odvolací orgán má zvyčajne sedem členov a na posúdenie každého prípadu potrebuje aspoň troch. Od 11. decembra však bude mať len jedného sudcu, čo spôsobí dočasný kolaps, uviedla šéfka obchodu Európskej únie Cecilia Malmstrom.
Vo vyhlásení USTR sa uvádza, že výsledkom jeho odvolania sú obavy týkajúce sa objektívnosti odvolacieho orgánu, ktorý USTR obvinil z porušovania procesných pravidiel a prekročenia právomoci.
Ak by sa Čína usilovala o zavedenie sankcií vo vzájomnom spore, musela by vstúpiť do nového kola právnej argumentácie týkajúcej sa hodnoty akejkoľvek škody na jej obchode.
Spor sa totiž sústredil len na 17 vyšetrovaní, ktoré uskutočnilo ministerstvo obchodu USA v rokoch 2007 až 2012.
Dotknutými výrobkami boli solárne panely, veterné veže, tepelný a natieraný papier, kuchynské regály, oceľové drezy, kyselina citrónová, magnéziové uhlíkové tehly, tlakové potrubie, potrubné vedenie, bezšvíkové rúry, oceľové valce, vŕtacie rúrky, olej rúrkové výrobky, drôtené prúty a hliníkové výlisky.