Obľúbená platforma sociálnych médií amerického prezidenta Donalda Trumpa zaznamenala výpadok, práve vo chvíli keď prezident organizoval stretnutie Bieleho domu o deplatformingu a iných formách online cenzúry.
"Prepáčte, niečo sa pokazilo" bola správa, ktorá privítala používateľov Twitteru od 13:30 východného času v USA. Údaje poskytla monitorovacia stránka DownDetector.
Výpadok sa ukázal ako globálny a správy o výpadku začali prichádzať zo všetkých kútov sveta a nielen zo Spojených štátov. Downdetector.com ukázal, že existuje takmer 50 000 incidentov, ktoré hlásia ľudia s týmito problémami.
V momente výpadku, prezident Trump práve hostil rad čelných predstaviteľov sociálnych sietí. A neboli to len nejakí úradníci z týchto spoločností, keďže mainstreamové médiá okamžite spozorneli a dopytovali sa Bieleho domu, čo sa to deje. "Zapojili sme sa do diskusie o sile sociálnych médií priamo s digitálnymi lídrami v tejto oblasti,"uviedol Biely dom.
Trump je enormne plodným používateľom služby Twitter, pričom sa rozhodol, že nebude vydávať príspevky z oficiálneho účtu Bieleho domu @POTUS (President of the United States) vytvoreného ešte jeho predchodcom Barackom Obamom, ale svoje vyhlásenia uvádza takmer výhradne na svojom osobnom účte. Toto viedlo k súdnym procesom zo strany rôznych aktivistov a skupín, ktorých Trump zablokoval v prístupe k svojim twítom. Federálny súd však rozhodol, že platforma je verejným fórom a verejný činiteľ nemôže obmedzovať občanom prístup k svojim vyhláseniam. Twitter už začal prepracovávať niektoré zo svojich pravidiel, práve kvôli Trumpovi.
Twitter je zvyčajne tou platformou, kde väčšina ľudí oznamuje výpadky iných sociálnych sietí a médií. Napríklad májový incident, kedy Facebook vypadol viac ako 2 miliardám užívateľov po dobu 14 hodín. Posledný takýto veľký výpadok bol zaznamenaný v apríli 2018, kedy platforma prestala úplne fungovať na niekoľko hodín. Twitter bol vtedy kanálom, cez ktorý sa tieto informácie dali šíriť a mnohí ho použili ako svoje náhradné riešenie.